Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

czwartek, 17 stycznia 2019

Czy PPK to drugie OFE? A może porównywanie obu projektów jest bez sensu? Sprawdzamy!

„To drugie OFE, nie dam się znów nabrać” – mówią jedni. „Interes życia!” – odpowiadają drudzy. Kto ma rację? Na "Subiektywnie o finansach" porównujemy PPK z OFE! Popularny aktor Borys Szyc – wbrew swojej woli – został zamieszany w reformę emerytalno-kapitałową premiera Mateusza Morawieckiego. Inny aktor, Jacek Braciak, kiedyś w przypływie szczerości wyznał na Youtube, że „ZUS wespół z Tuskiem zaj… 150 mld zł z OFE”. Dla wielu osób OFE i PPK to to samo, tylko w innym opakowaniu. Czy to prawda?  

Na jesieni 2018 r. rząd przyjął ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych.  Od połowy 2019 r. z pensji pracowników największych firm (a później od wszystkich etatowców) będzie automatycznie potrącane 2%. To będzie nasza dobrowolna, dodatkowa składka emerytalna. Czy wchodzimy znów do tej samej rzeki? I czy warto do niej wejść? Bo tym razem mamy prawo z interesu się wypisać.

„PPK to interes życia” – mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. „To jest dla nas niezły interes” – mówi główny ekonomista mBanku Ernest Pytlarczyk. Z kolei Joanna Solska z „Polityki” ostrzega, że „PPK skończą się podobną kompromitacją jak OFE”. Wiesław Rozłucki, pierwszy prezes GPW: „to się okaże dopiero za 15 lat, nie wiemy jak zostaną zainwestowane pieniądze i ile będzie w tym polityki”.

Emocje buzują, napięcie sięga zenitu, opinia publiczna nie wie komu wierzyć. Wiele osób nie ufa rządzącym z zasady. Ale my bierzemy głęboki oddech, odkładamy na bok argumenty ad personam i sprawdzamy na ile PPK w swojej konstrukcji będą podobne do OFE, a na ile to będzie wchodzenie do zupełnie innej rzeki?

To jak porządny pojedynek bokserski. Dziewięciorundowy. OFE kontra PPK? Kto bardziej się poobija w tym starciu? Gotowi, pierwsza runda, boks! Poczytajcie relację z dziewięciu rund tego starcia. 

----------------------------------------------------------

Uwaga: na tej stronie ukazują się tylko skrócone wersje niektórych artykułów powstających w ramach projektu "Subiektywnie o finansach". Wszystkie teksty w pełnych wersjach - od jednego do trzech artykułów dziennie - ukazują się na mojej nowej stronie www.subiektywnieofinansach.pl  Dopisz ten adres do ulubionych w swojej wyszukiwarce i zaglądaj codziennie. Na mojej nowej stronie znajdziesz rady dotyczące lokowania oszczędności, wychodzenia z tarapatów i ostrzeżenia jak nie wpaść w pułapkę.

Jeśli masz konto na Facebooku, to koniecznie zapisz się do obserwowania fan-page'u "Subiektywnie o finansach". Tam wrzucam nie tylko zajawki własnych tekstów, ale też komentuję różne wydarzenia i nowości z branży finansowej. Żeby zostać fanem subiektywności kliknij tutaj i zostań fanem

Zapisz się na mój newsletter i odbierz zestaw praktycznych poradników, w tym przegląd najlepszych kont bankowych ułatwiających oszczędzanie

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
czwartek, 17 stycznia 2019 08:54

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • lorack napisał(a) komentarz datowany na 2019/01/18 12:56:40:

  Panie Macieju,
  w innym temacie- dziś uokik wydał decyzję w sprawie poszkodowanych klientów DNB, proszę się zapoznać- monitorował Pan sprawę jakiś czas temu
  www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=15107&fbclid=IwAR2_bDUkGgQYx8XCTvDV8Iw8j65qIn9Ia1khExR2qsLvKPRuE1xa9BQh_ws

  pozdrowienia

 • czarnulka_17 napisał(a) komentarz datowany na 2019/01/27 20:33:53:

  Dokładnie, porównanie obu systemów jest bez sensu bo one w ogóle nie są do siebie podobne. Różni je w zasadzie wszystko, ale oczywiście na korzyść ppk. To jest chyba najlepszy program do oszczędzania na emeryturę jak mógł zostać stworzony. Wszystko napisane tak by każdy nawet zwykły kowalski mógł zrozumieć, no i pełno plusów jest. Ja nic negatywnego się nie dopatrzyłam.

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny