Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpisy

 • poniedziałek, 22 czerwca 2009
  • Marzenie Obamy: być jak Kluza

   Barack Obama w zeszłym tygodniu ogłosił, że chce powołać specjalną agencję, która ma chronić konsumentów przed wprowadzającymi w błąd praktykami banków. Agencja ma się nazywać Consumer Financial Protection Agency (po naszemu: Agencja Finansowej Ochrony Konsumentów). W piątek Obama ogłosił, że pierwszym zadaniem agencji miałoby być przejrzenie wszystkich produktów finansowych, od kredytów hipotecznych po karty kredytowe. Na podstawie tego przeglądu agencja sporządziłaby wykaz zakazanych praktyk.

   Obama niemal wyciska z moich oczu łzy. - Niektórzy konsumenci ponoszą odpowiedzialność za załamanie swoich finansów, bo wzięli zbyt wiele pożyczek, których nie potrafią spłacić. Ale większość osób została naciągnięta przez firmy finansisowe - oświadczył prezydent USA w wystąpieniu radiowym.

   Demokratyczny prezydent ma wyraźny przechył socjalny - to nic nowego. Jednak w sprawie amerykańskich niewiniątek, które zostały naciągnięte przez złe banki na karty kredytowe i kredyty hipoteczne, to chyba Obama przesadził. Amerykanie - a przy okazji cały świat - płacą głównie za swoją własną bezmyślność i lekkie podejście do kredytów. Banki, owszem, chętnie wcisną każdemu klientowi kolejną kartę kredytową, ale to nie znaczy, że klient powinien bezkrytycznie włożyć ją do portfela i pobiec do sklepu na zakupy. O skali zadłużenia Amerykanów przeczytasz tutaj. A o tym, że mimo wszystko nie jest to najbardziej rozrzutna nacja globu - pisałem tutaj.

   Obama najwyraźniej pozazdrościł naszemu Stanisławowi Kluzie, szefowi Komisji Nadzoru Finansowego. Ona też ostatnio poświęca dużo czasu śledzeniu niegodziwości banków wobec klientów. Może nawet tyle samo, co swojemu podstawowemu zadaniu - kontroli stabilności systemu bankowego. Rekomendacja dotycząca możliwości spłacania kredytów walutowych bezpośrednio we frankach lub euro jeszcze nie weszła w życie, a szef KNF już przebąkuje o kolejnej - tym razem dotyczącej kart kredytowych. Dlaczego uważam, że przewodniczący Kluza przesadza przeczytaj tutaj.

   Cóż, jeśli prezydent Obama wywoła choć w połowie tyle szumu wokół "złodziejskich praktyk banków", co nasz przewodniczący Kluza na rodzimym podwórku, to wyjdzie na swoje. Banki wyjątkowo dobrze nadają się do tego, by jeździć po nich, jak po łysej kobyle. Wiem, bo sam często jeżdżę :-).

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Marzenie Obamy: być jak Kluza”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 22 czerwca 2009 08:08
 • niedziela, 21 czerwca 2009
  • Kto chce wyROR-OFFać mBank?

   O tym, że mBank ma dość pokaźny negatywny elektorat nie trzeba chyba nikomu przypominać. Akcje mStop i Nabici w mBank to bodaj najgłośniejsze publiczne akty sprzeciwu wobec banków w ostatnich latach. Problem „starego portfela” kredytów hipotecznych, z marżami uzależnionymi od decyzji zarządu, co prawda został chwilowo załagodzony (klienci dostali propozycje przejścia na „normalny” system marż przy minimalnie obniżonym ich progu), ale...

   Okazuje się, że opozycja wobec mBanku wcale się nie zdemobilizowała. Znów pokazuje ząbki przy okazji nowej akcji mBanku o nazwie ROR-off. Celem ROR-off jest zwrócenie uwagi klientów na darmowe konta w mBanku, zwłaszcza w obliczu rosnących prowizji w innych bankach. Bank przygotował specjalną stronę internetową, trzy klipy wideo na temat dylematów „zmienić-nie zmienić”, a także prowadzi akcję pomagania klientom chcącym zamknąć stare konto u konkurencji. Więcej na ten temat piszę tutaj.

   Jak tylko opisałem inicjatywę ROR-off na swoim blogu oraz na stronach internetowych Wyborczej.pl, w komentarzach czytelników pojawiła się informacja o stronie www.zmieniambank.pl. Cała strona jest właściwie antyreklamą mBanku. „Czy na pewno chcesz ROR w tym banku? Dziś za darmo. Ile będzie za RORk?”. I dalej lista żali: konto w mBanku jest za darmo, ale... lista haseł jednorazowych – 5 zł.. Stare umowy na mPlan hipoteczny – interpretowane jednostronnie przez mBank. Wpłatomaty – mało, często nie działają, czasem zjadają kasę. Rozpatrywanie reklamacji – porażka. I tak dalej, i tak dalej. A przy okazji linki do innych stron „antyfanów” mBanku. Jasna sugestia, że w wyścigu, który możecie zobaczyć poniżej, mBank na pewno nie dotarłby na metę na pierwszym miejscu.


   To samo na forum gazeta.pl, na którym też ukazał się tekst o akcji ROR-off. Z prawie 250 komentarzy dwie trzecie to opinie negatywne. Niewykluczone, że „interesu” pilnuje stosunkowo nieliczna grupa niezadowolonych klientów, ale za do dobrze zorganizowana. I chyba nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Na stronie www.nabiciwbrebank.pl, też należącej do opozycjonistów, zawieszono zegar odliczający czas pozostały do... no właśnie, do czego?

   Nie wiadomo, ale podobno antyfani mBanku robili niedawno jakąś zbiórkę, żeby sfinansować wywieszenie w centrum Warszawy billboardu. Niewykluczone, że zegar na stronie opozycjonistów odlicza czas właśnie do jego wywieszenia. Jeśli tak, to w światku bankowym szykuje się kolejna spora zadyma. Może bardziej spaktakularna, niż ten anty-mBankowy klip?


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (13) Pokaż komentarze do wpisu „Kto chce wyROR-OFFać mBank?”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   niedziela, 21 czerwca 2009 10:34
 • sobota, 20 czerwca 2009
  • Konto, karta, hydraulik. W pakiecie.

   Zapchała mi się w kuchni rura. Zapchała się tak solidnie, że trzeba było szukać fachowca. Gorączkowo zacząłem przeszukiwać w pamięci wszystkie słupy ogłoszeniowe na moim osiedlu - no bo gdzie znaleźć dobrego hydraulika, który sprawę rury wziąłby na siebie natychmiast i bezzwłocznie? Byłbym tak przeczesywał komórki pamięci dłużej, gdybym nie przypomniał sobie, że kiedy podpisywałem aneks do umowy o prowadzenie konta z moim bankiem, konsultantka mówiła coś o podpiętym do konta assistance.

   Wziąłem do ręki bankowe papiery i okazało się, że istotnie: jest tam podany numer, pod którym można uzyskać pomoc w każdej sprawie. Dzwonię, odpowiadam na kilka pytań w sprawie konta (nazwisko panieńskie matki i takie tam...), a potem wyłuszczam problem. Pani obiecuje, że zorganizuje hydraulika. Wow! Po 10 minutach oddzwania i umawia wizytę. Nie zdążyłem jeszcze otrząsnąć się z szoku (do tej pory jak już dzwonili z banku to tylko po to, żeby naciągnąć mnie na szybki kredyt albo nową kartę), a już słyszę telefon do drzwi.

   Hydraulik. Właściwie dwóch. Ale nie takich zwykłych. Jeden w garniturze i pod krawatem. Ani chybi menedżer do spraw hydraulicznych. Drugi taki normalniejszy, choć też w ponadprzeciętnie czyściutkim, wyprasowanym uniformie. Nie takim jak ten, ale też ładnym :-)

   Menedżer dziarsko zabrał się do zarządzania teamem, a team rzucił się do rury. Ten od zarządzania teamem dodatkowo zajmował mnie intelektualną dysputą na tematy bieżące. Z rurą uporali się w pół godziny. Przed wyjściem posprzątali. Nie chcieli gotówki, ale zostawili numer konta i rachunek. Niemały.

   Ja nadal w szoku, gdy za chwilę telefon. Dzwoni pani z banku i pyta, czy hydraulik był i czy jestem zadowolony z usługi. I gdybym kiedyś potrzebował, żeby ktoś mi zrobił zakupy, popilnował dziecka albo kupił bilet na samolot to oni są do mojej dyspozycji. Wow, zacząłem się zastanawiać czy to nie są aby jakieś jaja. Mam zwykłe konto i zwykłą kartę. Może trochę wyższy osad, niż przeciętny klient, ale VIP-owskich rachunków od zawsze unikałem. Właściwie od czasu, gdy zauważyłem, że w PKO BP kolejka do VIP-owskiego okienka jest dwa razy dłuższa, niż do zwykłego.

   To było moje pierwsze doświadczenie związane z bankowym assistance. Z tego co się orientuję ma je w ofercie kilka banków (bodaj najwięcej klientów jest objętych taką opieką w Banku Pekao. Tego Pekao. Tak, tego :-)). Kilka dni temu o wprowadzeniu consierge dla posiadaczy swoich prestiżowych kart kredytowych poinformował też Polbank. A tak wygląda dyrektor Polbanku. Ja go nawet lubię:


   Są też doradcy finansowi, którzy do niektórych pakietów usług dołączają usługę consierge. Za bankowego consierge'a nie trzeba dodatkowo płacić, bankowcy i pośrednicy finansowi dodają takie usługi gratisowo do konta. Oczywiście trzeba zapłacić za samą usługę (w moim przypadku: za pracę hydraulika).

   Sprawdźcie, czy macie taką usługę dołączoną do konta. Wiem, że 99 proc. ludzi objętych opieką assistance w ogóle o tym nie wie. Pracownica jednego z banków opowiadała mi ostatnio, że kiedy musiała z powodu wypadku odholować swój samochód do warsztatu, to dopiero po półgodzinie oczekiwania na lawetę uświadomiła sobie, że mogła ją zamówić w banku, korzystając z assistance dołączonego do konta. Pewnie byłoby szybciej. No i laweciarz pewnie przybyłby w garniturze od Vistuli, z teamem pod ręką. I byłaby intelektualna dysputa na tematy bieżące.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (6) Pokaż komentarze do wpisu „Konto, karta, hydraulik. W pakiecie.”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   sobota, 20 czerwca 2009 17:36
 • piątek, 19 czerwca 2009
  • Wygrać z DeVito: szansa jedna na milion

   Jak czytelnicy mojego bloga dowiedzieli się już dziś rano, bank BZ WBK - w ramach kampanii lokat z udziałem amerykańskiego aktora Danny'ego DeVito - zdołał wytrzepać z kieszeni Polaków drobne... cztery miliardy złotych. Obszerniej piszę o tym tutaj. Ostateczna wartość zebranych pieniędzy będzie znana dopiero w weekend, bo dziś jeszcze trwają zapisy na lokaty.

   Bank zdołał wyróżnić się na trudnym rynku (bo o lokaty walczą dziś wszyscy). Kosztem kilku milionów złotych zebrał istną górę taniego pieniądza. Taniego, bo większość klientów BZ WBK dostanie za swoją lokatę tylko 4,5 proc., podczas gdy większość banków płaci między 5 a 6 proc., a niektóre nawet 7 proc.

   Dla wielu klientów BZ WBK głównym bodźcem było nie oprocentowanie, ale wizja wygranej w loterii. Za miesiąc BZ WBK wśród wszystkich zakładających lokaty klientów wylosuje jedną nagrodę - dwa miliony złotych. Pokusiłem się o policzenie jaką szansę na zgarnięcie głównej nagrody ma przeciętny klient BZ WBK, który wpłacił na lokatę 5000 zł (czyli kupił jeden los).

   I nie mam dla Was, drodzy deponenci, dobrej wiadomości. Otóż wygląda na to, że każdy z Was ma szansę... jedną na milion. No, może trochę większą, bo wynosi ona dokładniej 1 do 800 tysięcy (jak to wyliczyłem? wystarczy podzielić 4 mld zł przez wartość pojedynczego losu - 5000 zł). Jeśli ktoś założył lokatę w pierwszych dniach (wtedy bank podwajał szanse na wygraną), jego szansa na zwycięstwo wynosi 1 do 400 tysięcy (przy założeniu, że „kupił” tylko jeden los, czyli zainwestował 5000 zł).

   Słabo? Na pocieszenie powiem, że to i tak lepiej, niż w Dużym Lotku, w którym szansa na trafienie szóstki wynosi jak... 1 do 13 milionów. Przekładając to na prostszy język - prawdopodobieństwo wygrania w Dużym Lotku jest takie, jak wyrzucenia monetą orła 24 razy z rzędu. Inna sprawa, że w Dużym Lotku do wygrania są też większe pieniądze, niż te, którymi kusi BZ WBK. W dobrym dniu można grać nawet o 10 milionów złotych...

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (8) Pokaż komentarze do wpisu „Wygrać z DeVito: szansa jedna na milion”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   piątek, 19 czerwca 2009 17:33
  • News dnia: Danny DeVito zgarnął 4 mld zł!!!

   Od początku przewidywałem, że każda złotówka, a właściwie każdy dolar, wydany przez BZ WBK na gażę słynnego aktora Danny'ego DeVito, zwróci się bankowi po stokroć. A każda złotówka, przeznaczona na gigantyczną, dwumilionową nagrodę w loterii będzie dobrze wydaną złotówką. Poczytajcie tutaj oraz tutaj.

   I rzeczywiście tak się stało. Jak udało mi się dowiedzieć nieoficjalnymi kanałami, w trwającej od kilku tygodni akcji BZ WBK zebrał od klientów ponad 3,9 mld zł! Te dane nie uwzględniają pieniędzy, które wpłynęły w czwartek oraz tych, które klienci przyniosą dopiero w piątek - w ostatnim dniu sprzedaży promocyjnych lokat. W sumie więc jest niemal pewne, że ostateczny bilans przekroczy 4 mld zł.

   To góra pieniędzy, którą bank pozyskał w trudnej na rynku sytuacji, kiedy konkurencja o depozyty jest wyjątkowo zażarta. I kiedy inne banki muszą płacić klientom 6-7 proc. rocznych odsetek, BZ WBK zgarnął ponad 4 mld zł płacąc większości klientów raptem 4,5 proc. Swoje zrobiła typowa dla Polaków żyłka hazardzisty - dla wysokiej wygranej w loterii z dowolną nagrodą jesteśmy w stanie zrobić wiele albo jeszcze więcej. A jeśli nagroda wynosi dwa miliony złotych...

   Na udaną akcję BZ WBK złożył się nie tylko genialny w swej prostocie pomysł, żeby wyróżnić się na rynku konkursem z rekordową w historii polskiej bankowości nagrodą. Swoje zrobił udany dobór gwiazdy - Danny DeVito naprawdę świetnie zagrał w WuBeKowskich reklamówkach, a poza tym to facet, którego nie można nie lubić. Zresztą zobaczcie (plakat nieco przeterminowany, jeszcze z milionową nagrodą, ale Danny DeVito jest taki, jak być powinien):


   No i wreszcie umiejętne - trwające zresztą do ostatniej chwili - podbijanie bębenka. Dziś - z powodu ostatniego dnia zapisów na lokaty - placówki BZ WBK mają być czynne dłużej niż zwykle. Czyżby bank liczył jeszcze na wysyp spóźnialskich z grubą gotówką w kieszeni?

   Wracając do bębenka: najpierw nagroda wynosiła milion, potem o 333 tys. zł więcej, potem była kolejna kumulacja, aż suma doszła do dwóch milionów. Stale podgrzewano nastroje i nie pozwalano ludziom zapomnieć o górze pieniędzy, która czeka na szczęśliwca. Rosnącej górze pieniędzy. Z kolei tym, którzy zdecydowali się szybko, zaoferowano podwojenie szans - bank przyznawał im dwa razy więcej losów.

   Losowanie dwóch milionów złotych dopiero za miesiąc. Na razie bank rozdał tylko 500 netbooków. Kolejne 500 rozlosuje w lipcu. Ten, kto wygra główną nagrodę będzie dzięki BZ WBK ustawiony do końca życia. Takie dwa miliony ulokowane w banku na 5 proc. w skali roku da - po odliczeniu podatku Belki - jakieś 6,5 tys. zł miesięcznych odsetek. Przeciętnej rodzinie, nie szastającej groszem, wystarczy na spokojne życie. 

   Suma prawie 4 mld zł, które do tej pory zdobył bank z promocyjnej lokaty to naprawdę sukces. Przypomnijmy, że kiedy w zeszłym roku PKO BP prowadził zapisy na słynną „Max Lokatę”, udało mu się zebrać ok. 7,5 mld zł. A przecież sytuacja na rynku depozytowym była wtedy łatwiejsza niż dziś. Pieniędzy na rynku było więcej, a banki nie konkurowały o nie tak zażarcie. No i zasięg PKO BP jest jednak nieporównywalnie większy od skali działania BZ WBK.

   Strategia przyjęta przez wielkopolsko-dolnośląski bank, skupiająca się na drogich, ale spektakularnych akcjach oraz budowaniu wizerunku instytucji o międzynarodowych aspiracjach (stąd zagraniczne gwiazdy w reklamach) przynosi owoce. Ciekawe kto będzie kolejną - po Leo Beenhakkerze, John'ie Cleese i Danny'm DeVito - reklamową twarzą BZ WBK.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „News dnia: Danny DeVito zgarnął 4 mld zł!!!”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   piątek, 19 czerwca 2009 07:58
 • czwartek, 18 czerwca 2009
  • Chcesz zainwestować w fundusz? Najpierw wypełnij ankietę!

   Jest nadzieja, że nie powtórzy się już koszmar początkujących inwestorów z ubiegłorocznej jesieni. Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami, skupiająca wszystkie zarejestrowane w Polsce fundusze inwestycyjne, opracowała właśnie wzory ankiet, które powinien wypełniać z klientem każdy sprzedawca funduszy. Chciałoby się krzyknąć: nareszcie!

   Powiernicy mają do rozwiązania poważny problem wizerunkowy. Dziesiątki tysięcy Polaków, kuszonych mirażami krociowych zysków, w szczycie hossy masowo wpłacały do funduszy oszczędności całego życia. Co się potem stało - doskonale pamiętamy. Niektórzy stracili 50 proc. pieniędzy, a byli tacy, których oszczędności stopniały o 70 proc. A kluczową rolę w tym procederze odegrali doradcy finansowi, którzy w zamian za procent od wartości zebranych pieniędzy zgarniali do funduszy klientów. Co ci klienci teraz myślą o funduszach? Pisałem o tym tutaj.

   W połowie lipca wchodzi w życie przepis, który nakazuje tym sprzedawcom, którzy nie są ani bankami, ani biurami maklerskimi sprawdzanie każdego klienta przed zaoferowaniem mu inwestycji w fundusz. Nie wiadomo jeszcze w jaki sposób pośrednicy zamierzają wywiązywać się z nowego obowiązku, ale Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami chce im to ułatwić. I opracowała wzór ankiet, które powinien wypełniać każdy klient.

   Po wypełnieniu ankiety trzeba się pod nią podpisać. Jeśli klient poprosi o zakup funduszu niezgodnego z wynikiem ankiety - doradca musi poinformować go, że to ryzykowna decyzja. Ale zabronić mu nie może.
   Co jest w tych ankietach? Pierwsza z nich ma wykazać, czy klient w ogóle powinien inwestować w fundusze.

   Klient odpowiada m.in. na takie pytania:
   1. Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że fundusze nie gwarantują osiągnięcia zysku
   2. Czy w okresie ostatnich pięciu lat inwestowałeś w lokaty, obligacje, fundusze, akcje, waluty (często, rzadko, nigdy?)
   3. Jaką część wolnych pieniędzy przeznaczałeś do tej pory na inwestycje?
   4. Skąd czerpiesz wiedzę o inwestowaniu?

   IZFA zaleca, by dystrybutor odradził inwestycje w fundusz klientowi, który w ostatnich pięciu latach, choćby sporadycznie, nie inwestował pieniędzy w przynajmniej dwóch miejscach z takiej oto listy: w banku, obligacjach, funduszach, akcjach lub walutach, nieruchomościach itp. Dystrybutor nie powinien też zalecać inwestowania w fundusze klientowi, który do tej pory tylko niewielką część swoich wolnych pieniędzy przeznaczał na inwestycje. Ani temu, który stwierdzi, że nie ma żadnej wiedzy o inwestowaniu.

   Nie powiem, żebym był zachwycony tą miniankietą. Bardzo upraszacza sprawy i wyrzuca poza nawias liczną grupę ludzi, którzy do tej pory inwestowali incydentalnie. Dlaczego takie osoby nie miałyby wkładać małej części swoich pieniędzy do funduszy? Ale nie będę marudził. Lepsza taka ankieta, niż żadna. To krok w dobrym kierunku i dobrze, że IZFiA go wykonała. Do tej pory ta organizacja robiła wrażenie, jakby nie obudziła się jeszcze ze snu zimowego.

   Ciekawsza jest druga ankieta proponowana przez Izbę. Wypełniają ją ci klienci, którzy przebrną z pozytywną rekomendacją przez pierwszą ankietę. Tym razem klienci odpowiadają na 10 pytań, a za każdą odpowiedź dostają punkty. Na koniec liczba punktów przekuwana jest na profil inwestora: od konserwatywnego, poprzez zrównoważony po agresywny (po drodze jeszcze dwa stopnia „umiarkowane”.

   Jakie to pytania? Między innymi takie:
   1. Jak do tej pory inwestowałeś oszczędności?
   2. Skąd czerpiesz wiedzę na ten temat?
   3. Co jest twoim celem w inwestowaniu (bezpieczne kumulowanie, pomnażanie pieniędzy, czy maksymalizacja zysków)?
   4. Jakich zmian swoich dochodów spodziewasz się w najbliższych latach?
   5. Jaki spadek wartości oszczędności akceptujesz w drodze do osiągnięcia celu?
   6. Na jak długo inwestujesz?
   7. Ile zarabiasz i z jakiego źródła masz dochody i oszczędności?
   8. Jaką część wszystkich oszczędności będą stanowić inwestycje w fundusze?

   W zależnosci od tego jaki profil „wyskoczy” z punktacji, takie rekomendacje dotyczące sposobu inwestowania wynikną z ankiety. Przykładowo klient umiarkowanie konserwatywny powinien mieć w portfelu do 40 proc. funduszy akcji i co najmniej 60 proc. funduszy obligacji. A umiarkowanie agresywny - od 50 do 100 proc. funduszy akcji i do 50 proc. funduszy obligacji.

   To też nie są jakieś wodotryski, ale powtarzam - dobrze, że ktoś wreszcie będzie skłaniał klientów do jakiejkolwiek refleksji dotyczącej ich pieniędzy. Porada inwestycyjna zostaje na papierze, więc klient - w przypadku, gdyby doradca „wrobił” go w fundusz niezgodny z jego profilem, mógłby nawet podać sprzedawcę do sądu. Te ankiety będą dla dystrybutorów (w praktyce chodzi o doradców finansowych, takich jak Open Finance, czy Expander) batem przypominającym, że nie opłaca się zgarnąć prowizji i wziąć nogi za pas.Do tej pory większość klientów poprzestawała na oglądaniu takich reklamówek, jak ta. Czy można się dziwić, że ta zieleń działa na niektórych, jak czerwona płachta na byka?


   Gdyby ankiety - w jakiejkolwiek formie! - obowiązywały rok temu, może choć część pechowców, którzy weszli w fundusze w szczycie hossy, uniknęłaby strat. Jeśli chcesz ściągnąć formularz obu ankiet, kliknij tutaj (strona IZFA).


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Chcesz zainwestować w fundusz? Najpierw wypełnij ankietę!”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   czwartek, 18 czerwca 2009 21:55
  • Bank Pomysłów, czyli pękająca skorupa bankozaura

   W ostatnim czasie banki nie cieszą się dobrą opinią wśród klientów. Trudno się dziwić - te afery z wymuszaniem wyższych marż kredytowych, to zaostrzanie warunków przyznawania pożyczek, te podwyżki prowizji... No i spowodowane giełdową bessą  chudsze portfele wielu klientów, którym bankowi doradcy dwa lata temu doradzali inwestowanie wszystkich oszczędności w akcje. Brrrr...

   W tych okolicznościach szczególnie cieszy, gdy banki podejmują próby zbliżenia się do klientów, nawiązania z nimi dialogu. Katastrofalne konsekwencje braku komunikacji z klientami widzieliśmy przy okazji słynnej akcji mStop i Nabici w mBank. Banki wyciągają wnioski z fali krytyki: taki np. Citi Handlowy do podwyżki opłat i prowizji przygotował się tak, jakby bez dobrej komunikacji groziło mu zrównanie z ziemią przez wkurzonych klientów (czytaj tutaj). I dobrze.

   Ciekawy pomysł na zacieśnianie więzi z klientami odkryłem ostatnio w BZ WBK. Bank prowadzi w internecie specjalną stronę www.bankpomyslow.bzwbk.pl. Klienci mogą zgłaszać na niej swoje pomysły i sugestie o tym jak ulepszyć pracę banku. Klienci mają najróżniejsze zgłoszenia: żeby można było zmieniać daty już zdefiniowanych przelewów przyszłych, żeby wykonując przelew wewnętrzny klient po wpisaniu numeru konta widział nazwę odbiorcy, żeby bank od razu blokował pieniądze, gdy klient zrobi przelew lub założy lokatę w dni wolne od pracy... A jeden z klientów zgłosił nawet kompleksowy projekt graficzny nowego serwisu transakcyjnego.

   Każdy zarejestrowany użytkownik - a jest ich obecnie ponad 600 - może oceniać pomysły innych klientow (na stronie są umieszczone specjalne barometry), w niektórych miejscach są adnotacje banku, że dany pomysł jest w fazie konsultacji lub realizacji. W sumie ciekawy pomysł, zwłaszcza z tym barometrem: jesteś za czy przeciw? Klienci BZ WBK zgłosili ponad 350 pomysłów, niestety nie wiem ile z nich ma szansę na realizację.


   Można powiedzieć: nic nowego. Internetowy mBank od początku działalności oferuje klientom forum dyskusyjne, ma radę klientów i prowadzi dla nich regularne czaty z pracownikami. Ale to bank internetowy, który od początku postawił na budowanie wokół siebie społeczności (zresztą ostatnio - gdy bank dopadł kryzys komunikacyjny - okazało się, że jest to broń obosieczna). W tradycyjnych bankach takie inicjatywy, jak banki pomysłów, mimo wszystko nie są jeszcze na porządku dziennym. Dobrze, że tzw. bankozaurom też zaczyna pękać skostniała skorupa.

   Chociaż akurat BZ WBK nie jest klasycznym przykładem bankozaura, bo od pewnego czasu stara się wyrobić wizerunek instytucji finansowej nastawionej na zmiany. Zwracał na to uwagę już Leo Benhakker, wciąż jeszcze trener narodowej drużyny piłkarskiej (klip poniżej). A ostatnio przypomina o tym Danny DeVito. A jak przypomina? Czytaj tutaj... oraz tutaj...


    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   czwartek, 18 czerwca 2009 12:10
 • środa, 17 czerwca 2009
  • Kampania PZU: Pyszczku, żądam rozwodu!

   Na moim biurku... tfu... na ekranie mojego laptopa, pojawił się taki oto e-mail od znajomego. Przeczytajcie, bo to dość zabawne: ”Kilka dni temu, późnym popołudniem, wibruje telefon, sygnalizując nadejście SMS-a. Otwieram i czytam: Miśku, strasznie Cię przepraszam za to OC. Wprowadziłam Cię w błąd. W PZU rzeczywiście mają taniej niż obstawiałam. Miałeś racje, kocham Cię Pyszczku, wybaczysz?

   WIem, jest cała seria takich spotów reklamowych w telewizji, ogłoszeń w gazetach. Ale, na litość Boską, SMS wyglądający jak z prywatnego numeru (694 104 812), czuły (te Miśki, Pyszczki), toż gdyby to wpadło w mojej kobiety ręce - ani chybi powód do rozwodu. A mogło wpaść bo komórkę mam zarejestrowaną na firmę żony, firmę prowadzimy razem a z numeru korzystam ja. Numer mają wszyscy nasi zleceniodawcy, a żona odbiera jak swoją. I kto mi potem zwróci za podbite oko, puste, zimne noce na kanapie i adwokata? Żona nie ogląda reklam i nie skuma, że to po prostu pomysł agencji reklamowej. Lubię dobry żart, ale pomysł na promocję OC w PZU wydaje mi się mocno przesadzony”.

   No, w świetle tego listu wygląda na to, że nowa kampania PZU jest niebezpieczna jak MacGyver i nieobliczalna jak Strażnik Teksasu. Bardzo głośna w mediach, bo nie dalej jak w sobotę czołowy tekst w dziale gospodarczym poświęcili jej moi koledzy z „Wyborczej” Marcin Bojanowski i Irek Sudak. Cały tekst przeczytasz tutaj. Za to jeden ze spotów telewizyjnych kampanii możesz kontemplować poniżej:


   Solidaryzując się z kolegą, który nie lubi mieć podbitego oka, potłuczonych na głowie naczyń i wyrzuconego przez okno telewizora, chciałbym zapytać speców od marketingu w PZU, czy zobowiążą się pokryć straty moralne i materialne spowodowane swą własną kampanią reklamową. Są w tym kraju kobiety, które: a) czytają cudze SMS-y, b) nie oglądają telewizji. Ich faceci mają prawo się czuć, jakby byli na pokładzie Airbusa z zepsutą nawigacją. I przeżywać takie huśtawki nastrojów:   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (11) Pokaż komentarze do wpisu „Kampania PZU: Pyszczku, żądam rozwodu!”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   środa, 17 czerwca 2009 14:53
  • Teoria spiskowa: prezes Pruski ofiarą zmowy ministrów?

   Po tym, jak we wtorek Skarb Państwa bez żenady przepchnął na walnym zgromadzeniu KGHM podwyżkę dywidendy (zamiast 7,16 zł spółka ma wypłacić 11,68 zł za akcję - 80 proc. ubiegłorocznego zysku) zacząłem się zastanawiać nad czystością intencji Ministerstwa Skarbu w przypadku innej kluczowej spółki z dużym udziałem państwa - PKO BP.

   Oficjalne stanowisko resortu w sprawie PKO jest takie: dywidendy za 2008 r. wziąć nie należy, bo to może zaszkodzić bankowi. Trzeba najpierw wypuścić akcje, zasilić bank świeżym kapitałem. A dopiero pod koniec bieżącego roku, kiedy będzie wiadomo, że bank finansowo ma się dobrze, można by wypłacić zaliczkowo dywidendę za 2009 r. Rada nadzorcza banku, kontrolowana przez skarb państwa, we wtorek potwierdziła tę strategię, nie opiniując pozytywnie zaproponowanego przez prezesa banku pakietu ”najpierw dywidenda, potem emisja”. I na dodatek sugerując, że prezes nie powinien dostać absolutorium. Piszę o tym tutaj.

   Ja też uważam, że nie należy ogołacać PKO BP z ubiegłorocznego zysku (choć zastrzegam - nie wiem w jak złej sytuacji jest budżet państwa). I nawet zastanawiałem się, czy skarb państwa będzie tolerował na stanowisku prezesa kogoś, kto realizuje wizję zupełnie odmienną - ”najpierw dywidenda, potem emisja”.

   Ale też - na ile znam prezesa Pruskiego - nie jest to człowiek skory do uprawiania partyzantki. I dlatego coś mi w tej sprawie nie pasuje. Jeśli zgłosił pomysł wypłaty megadywidendy, to być może jednak był to pomysł uprzednio skonsultowany z największym akcjonariuszem, Skarbem Państwa?

   Nie myślę teraz o ministrze finansów Jacku Rostowskim, choć to on wciąż jest głównym ”podejrzanym” o namawianie Pruskiego do dywidendy (zwłaszcza, że minister finansów otwarcie zachwalał pomysł Pruskiego). Załóżmy na chwilę, że projekt wypłaty całego zysku prezes Pruski skonsultował także z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem. I że uzyskał nań zielone światło.

   Co działo się dalej? Okazuje się, że projekt wypłaty dywidendy zostaje przyjęty przez publiczność krytyką. Ministerstwo Skarbu postanawia natychmiast odciąć się od niego. I zrzucić całą winę na prezesa Pruskiego. Ten jest łatwym celem, bo przecież dopiero co - po błaganiach ministra skarbu i apelach ministra finansów - dał się namówić do zmiany zdania i wypłaty dywidendy. Wycofać się już nie może, musiałby po raz drugi w ciągu dwóch dni radykalnie zmienić publicznie wyrażany pogląd.

   Dlaczego minister skarbu miałby chcieć wpuścić prezesa PKO BP na minę? Nie jest tajemnicą, że między prezesem Pruskim a ministrem Gradem wielkiej miłości nie ma. Podobno to Grad zablokował plany Pruskiego, by kupić polski majątek bankowo-ubezpieczeniowej grupy AIG. Grad, odcinając się od Pruskiego, gra w rządzie rolę dobrego policjanta, który chce zatrzymać zysk w spółce. Ale tak naprawdę dąży do wspólnego celu z ministrem finansów - wypłaty dywidendy. A przy okazji pozbędzie się prezesa, mającego i osiągnięcia i dobre referencje - a więc do tej pory trudnego do wyeliminowania (zwłaszcza jeśli Skarb nie chce wzbudzać podejrzeń).

   Do gry włączają się też „rządowi” członkowie rady nadzorczej PKO BP. Nie opiniują pozytywnie projektów uchwał o dywidendzie i emisji (ale też nie wyrażają o nich opinii negatywnej). Tym samym wyrabiają sobie alibi na wypadek jakichś zarzutów ze strony Komisji Nadzoru Finansowego, która może prześwietlić bank po wypłacie megadywidendy. A wiceminister skarbu powoli szykuje grunt pod jakiś wariant „dywidendowy”. Mówi, że resort jeszcze się ”zastanawia”, konfrontuje opinie, że żadna opcja nie jest jeszcze zamknięta.

   30 czerwca walne zgromadzenie decyduje o nieco mniejszej dywidendzie, niż 2,88 zł za akcję, ale i tak potężnej. Albo decyduje, że juz za dwa-trzy miesiące rozważy kwestię wypłacenia tzw  dywidendy zaliczkowej z zysku planowanego na 2009 r. A dni prezesa i tak są policzone... Science fiction? Nie wiem, oceńcie sami.    Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   środa, 17 czerwca 2009 08:10
 • wtorek, 16 czerwca 2009
  • Żółta? Czerwona kartka? Prezes PKO bez emisji, bez dywidendy, bez absolutorium???

   Zarząd PKO BP podał właśnie dokładny plan walnego zgromadzenia akcjonariuszy, które ma się odbyć 30 czerwca. Jest więc nareszcie pełne uzasadnienie proponowanych przez prezesa PKO BP uchwał: w tym uchwały o wypłacie megadywidendy i o emisji akcji.

   Sensacją jest to, że ani uchwała o emisji akcji, ani o wypłacie dywidendy nie uzyskała akceptacji rady nadzorczej banku! A jeszcze większą sensacją jest to: że rada nadzorcza nie poparła projektu uchwały o udzieleniu prezesowi PKO BP absolutorium! Czy to oznacza otwartą wojnę prezesa PKO BP z radą nadzorczą? Zapowiedź jego dymisji? A może tylko ostrzeżenie rady, żółtą kartkę dla prezesa?

   Wygląda na to, że na stole jest wotum nieufności dla prezesa Jerzego Pruskiego ze strony Ministerstwa Skarbu. Rzecznik resortu już wcześniej twierdził, że prezes PKO BP nie uzgadniał z ministrem Gradem swoich planów dotyczących wypłaty dywidendy. Według Ministerstwa Skarbu nawet gdyby miała być wypłacona, to dopiero po uprzednim podwyższeniu kapitałów banku (poprzez emisję akcji). Tymczasem prezes Pruski zaproponował coś odwrotnego: najpierw dywidendę, a dopiero potem sprzedaż akcji.

   Czy konsekwencją braku akceptacji rady nadzorczej dla działalności prezesa PKO BP powinna być jego dymisja?  O takiej możliwości pisałem o tym już wtedy. Na pozór wiele na to wskazuje, ale... Nie do końca wiadomo jak interpretować użyty przez radę nadzorczą zwrot: „nie akceptuje”. Czy to oznacza, że rada jest przeciw, czy tylko, że „nie jest za”? Jeśli przyjmiemy tę drugą interpretację możemy mówić o tym, że rada nadzorcza po prostu buduje sobie alibi na wypadek zarzutów ze strony Komisji Nadzoru Finansowego.

   A gdyby nawet chodziło o otwartą wojnę prezesa banku z radą nadzorczą i Ministerstwem Skarbu, to i tak Pruskiego może wesprzeć jeszcze premier i minister finansów. Wiele wskazuje, że prezes Pruski konsultował swoje decyzje bezpośrednio z resortem finansów. Na to mogą wskazywać wypowiedzi prezesa, np. z cytowanego przez Wyborczą.pl wywiadu dla radia PiN. Jerzy Pruski mógłby więc stawiać, że wybroni go minister Jacek Rostowski. Może on przekonywać premiera, że Pruski działał w imię racji stanu. Bo budżet się sypie, a półtora miliarda dywidendy z PKO BP pomoże go załatać.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   wtorek, 16 czerwca 2009 10:01

Archiwum

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny