Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpisy

 • sobota, 13 czerwca 2009
  • Jeden Ronaldo = prawie pół Pandita = ponad dziewięć Wancerów

   Światem sportu wstrząsnęła w piątek wiadomość o rekordowym transferze jednego z najlepszych piłkarzy świata - Cristiano Ronaldo. Przejdzie on z Manchesteru Utd do Realu Madryt za 94 mln euro. I będzie najdroższym futbolistą w historii. Dużo ciekawsze dla mnie jest jednak to jaką roczną pensję wynegocjował u nowego pracodawcy Ronaldo. Otóż według doniesień prasy sportowej miałoby to być 9,5 mln funtów w pierwszym roku sześcioletniego kontraktu (później jego zarobki mają rosnąć). To równowartość 11,2 mln euro. Sporo, jak za kopanie piłki. Nawet takie kopanie:


   Jak gaża Ronaldo ma się do zarobków bankowców? Cóż, są tacy, co zarabiali od niego znacznie więcej... Vikram Pandit, prezes Citigroup - do niedawna największego banku świata - w zeszłym roku zarobił równowartość 26 mln euro (przy obecnym kursie euro do dolara: w oryginalnej walucie - 38 mln dol.). W tym roku Pandit pracuje już tylko za jednego dolara, więc porównywać z Ronaldo się nie może.Moja żona twierdzi, że nie jest również tak piękny :-). Zresztą zobaczcie sami. Dla ułatwienia: Pandit po lewej:

   Tak samo, jak Josef Ackermann, prezes Deutsche Banku. W 2007 roku wziął z kasy banku 14,7 mln euro, a więc też więcej, niż zarobi Ronaldo. Ale w zeszłym roku jego pobory spadły do 1,4 mln euro.

   A prezesi banków nad Wisłą? Nawet ci najbardziej wzięci - Józef Wancer z BPH oraz Luigi Lovaglio z banku Pekao (ten ostatni jest akurat "tylko" wiceprezesem, ale z gażą wyższą od prezesa) - w stosunku do wirtuoza futbolu zarabiają grosze. Wancer w zeszłym roku zgarnął 5,7 mln zł, a Lovaglio - 6 mln zł. To kosmiczne pieniądze, ale jednak dziewięć razy mniejsze od wypłaty, jaką dostanie od "Królewskich" słynny CR7. Dlaczego mimo wszystko nie należy żałować prezesów banków, że zarabiają mniej, niż Ronaldo? Czytaj tutaj.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   sobota, 13 czerwca 2009 13:28
 • piątek, 12 czerwca 2009
  • Obligacje skarbowe - zysk bez ryzyka?

   Pamiętacie słynną reklamówkę obligacji Skarbu Państwa z hasłem ”Zysk bez ryzyka”? Niektórzy analitycy i ekonomiści do dziś się zżymają, że to hasło nie jest do końca prawdziwe. I przypominają los przedwojennych obligacji, wyemitowanych choćby w latach 30. minionego stulecia. Po wojnie komunistyczne władze ich nie uznaly, zaś obecnie Ministerstwo Finansów uważa, że papiery te już się przedawniły. Oto jedna z takich obligacji:

   przedwojenna obligacja skarbowa

   Uważam, że dziś - w niepodległej Polsce - państwo powinno przedwojenne obligacje jakoś rozliczyć. Może nie w stu procentach, może na raty, ale powinno. Im szybciej, tym lepiej, bo niektórzy ze śmiałków, starających się o sprawiedliwość z sądzie, wywalczyli już korzystne dla siebie wyroki. Pisze o tym dziś na pierwszej stronie ”Gazety Wyborczej” mój redakcyjny kolega Tomek Prusek (czytaj tutaj).

   To wstyd, że posiadacze starych obligacji muszą żebrać w sądach, żeby państwo oddało pożyczone pieniądze. W 2006 r. ekscentryczny amerykański adwokat Ed Fagen, składając w Nowym Jorku pozew przeciwko państwu rządowi polskiemu, ministrowi finansów, Narodowemu Bankowi Polskiemu, miastu Warszawa i Citibankowi, powiedział wprost: - Obligacje są formą pożyczki państwa u swoich obywateli. Na bonach jest wyraźnie napisane, że pieniądze zwróci Rzeczpospolita Polska. Nie rząd między 1947, a 1990 rokiem. Ani nie wówczas, gdy będzie miał z czego. Po prostu musi zapłacić.

   Dziś też Ministerstwo Finansów reklamuje obligacje jako źródło pewnego i bezpiecznego zysku. Zresztą zobaczcie sami. Link tutaj.

   Mnie, jako posiadaczowi obligacji dziesięcioletnich jednej z ubiegłorocznych emisji (zresztą całkiem przyzwoicie oprocentowanych, obecnie bodaj 6,45 proc. rocznie), w ogóle nie mieści się w głowie, że państwo mogłoby tych obligacji w terminie ode mnie nie wykupić. Więcej, namawiam każdego, by część swoich oszczędności trzymał w rządowych obligacjach. Zwłaszcza że mozna je wygodnie kupić przez internet (sam tak zrobiłem i chwalę sobie tę ścieżkę komunikacji z Ministerstwem Finansów).

   Ale czy mój zysk rzeczywiście będzie bez ryzyka? Przypadek posiadacza przedwojennych papierów, który o swoje pieniądze - z papierów wyemitowanych co prawda przed wojną, ale przecież przez niepodległą Rzeczpospolitą - walczył w sądach przez bite siedem lat, każe mieć w tej kwestii pewne wątpliwości. Chociaż wątpliwości pewnie by opadły, gdyby Ministerstwo finansów reklamowało swoje obligacje tak, jak kilka lat temu Bank Pekao :-)   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (4) Pokaż komentarze do wpisu „Obligacje skarbowe - zysk bez ryzyka?”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   piątek, 12 czerwca 2009 09:51
  • Citi podwyższa prowizje. Z kulturą.

   Zła wiadomość. Od początku lipca klienci banku Citi Handlowy zapłacą wyższe prowizje. Do tej pory był to jeden z nielicznych dużych banków, które jeszcze nie podwyższały klientom opłat. Niestety, do czasu.

   Co się zmieni? Podstawowe CitiKonto podrożeje z 4,99 zł do 6,99 zł miesięcznie, tyle samo będzie kosztowało internetowe konto CitiOne direct (dziś klienci płacą za nie od 1,99 do 5,99 zł). Podrożeje też korzystanie z karty debetowej: 2 zł do 2,99 zł miesięcznie. Wzrosną prowizje za przelewy, ale tylko te realizowane za pośrednictwem „żywego” operatora telefonicznego i w oddziale.

   Szansę, żeby nie płacić więcej, niż teraz, będą mieli tylko ci, którzy aktywnie korzystają ze swojego konta. W przypadku CitiKonta zamiast 6,99 zł będzie można płacić tylko 3,99 zł pod warunkiem, że wpływy będą wyższe niż 1500 zł lub obroty bezgotówkowe kartą debetową przekroczą 500 zł. CitiOne direct może być bezpłatne, ale wpływy muszą przekroczyć 2500 zł miesięcznie.

   Jestem bardzo ciekaw jak te podwyżki przyjmą klienci. Bo - muszę przyznać - bank dobrze przygotował się do zakomunikowania im złych wieści. Nie ma żadnego chowania się po kątach, ani wpisywania nowych prowizji do regulaminów małą czcionką licząc, że nikt nie zauważy. Bank wyśle tego samego dnia informację prasową do dziennikarzy i list do klientów.

   Dzięki temu prostemu zabiegowi amerykański bank zapewne uniknie skandalizujących artykułów pod hasłem: „od rana do redakcji dzwonili oburzeni i zdenerwowani posiadacze rachunków...”.  Bo zanim klienci zaczną dzwonić, dziennikarze już podwyżki opiszą, nie używając wysokich tonów. A klienci? Może będą dzwonili do redakcji rzadziej, niż posiadacze kont innych banków, bo razem z listem dostaną przejrzystą tabelkę z porównaniem nowych prowizji. A tam czarno na białym będzie napisane co się zmienia. Bez tajemnic i robienia ludzi w bambuko.

   Dzięki temu, otrzymując kolejny wyciąg z konta, posiadacze CitiKont nie będą się czuli tak... hmmm... rozbici, jak delikwent z tej, dość zabawnej zresztą, reklamówki Citi.


   Otwarta komunikacja i przejrzyście zrobione materiały informacyjne mogą pozwolić Citi Handlowemu wyjść z tarczą z trudnej sytuacji - a taką jest zawsze podwyżka prowizji. Czyżby marketingowcy amerykańskiego banku wzięli sobie do serca wizerunkowe tarapaty innych banków, które unikały uczciwej komunikacji z klientami.

   W nowych prowizjach, które serwuje klientom Citi nie podoba mi się tylko to, że jeśli klient będzie chciał zmienić konto na tańsze, to od lipca zapłaci za tę zmianę 19,99 zł prowizji. Podobny manewr zniechęcający zastosował bank Pekao wprowadzając nową ofertę kont. „Starzy” klienci płaca więcej, a jak chcą zamienić konto na nowe, tańsze - muszą najpierw zamknąć stare konto. Szczegóły znajdziesz tutaj. Sprytne.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „Citi podwyższa prowizje. Z kulturą. ”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   piątek, 12 czerwca 2009 07:41
 • czwartek, 11 czerwca 2009
  • SKOK-ów wojny z bankami i urzędami

   Popularne SKOK-i, w których oszczędza i pożycza pieniądze już prawie dwa miliony Polaków, nie mają ostatnio dobrej passy. A ściślej mówią nie ma jej "czapka" całego systemu, Kasa Krajowa SKOK, która zdążyła już podpaść chyba wszystkim możliwym urzędom. Tylko w tym tygodniu centrala SKOK-ów dostała bolesne prztyczki w nos od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

   KNF w środę nie zgodziła się, by niejaki Grzegorz Buczkowski, członek tzw. "Wielkiej Piątki" (według tygodnika "Polityka" kontrolującej władzę w systemie SKOK-ów) został prezesem dwóch towarzystw ubezpieczeniowych działających w systemie SKOK. Według nadzoru Buczkowski nie dawałby rękojmi "stabilnego i ostrożnego zarządzania" oboma firmami. Przypomnijmy, że w zeszłym roku KNF z podobnego powodu nie dał licencji na utworzenie banku SKOK-ów. Uznał, że Grzegorz Bierecki, prezes Kasy Krajowej, nie też nie daje rękojmi "stabilnego i ostrożnego zarządzania" bankiem.

   To wszystko nie zwiększa zaufania do menedżerów sprawujących kontrolę nad górą prawie 10 mld zł oszczędności, które ulokowali w SKOK-ach polscy ciułacze. Najwyraźniej nadzór finansowy nie ocenia zbyt wysoko kompetencji prezesów "krajówki". Dobrze, że szefom Kasy Krajowej udało się przynajmniej oczyścić z zarzutów niegospodarności w czasach, kiedy prowadzili wielkopolski bank WBR. Wyglądało na to, że Grzegorz Bierecki może odpowiadać za udział w doprowadzenia WBR do bankructwa, ale prokurator nie skierował jednak do sądu aktu oskarżenia.

   SKOK-i mają też na pieńku z Sądem Najwyższym, który niedawno zabronił im udzielać pożyczek na dłuższy okres, niż pięć lat. To też był dla centrali SKOK-ów bolesny prztyczek. Sąd dał bowiem do zrozumienia, że SKOK-i nie powinny upodobniać się do banków. Już od bodaj pięciu lat na łamach "Gazety Wyborczej" powtarzam, że SKOK-i zbyt daleko odeszły od lokalności i samopomocowych ideałów, które leżały u podstaw ich powołania.

   Ale najwięcej problemów wierchuszka SKOK-ów ma ostatnio ze swoimi reklamami. UOKiK ogłosił we wtorek, że podejrzewa SKOK-i o wprowadzanie w błąd klientów. Według inspektorów jedna z emitowanych reklam zawierała niezgodną z prawdą sugestię, że kasy nie mogą ryzykownie inwestować pieniędzy swoich członków. A tym samym - że są bezpieczniejsze od banków

   Nie wiadomo o którą reklamę SKOK-ów tym razem chodzi. Ale to już nie pierwsze kontrowersje wokół reklam SKOK-ów. Kasy nie od dziś specjalizują się w agresywnej reklamie, uderzającej w konkurencyjne dla nich banki. Pół roku temu wielkie kontrowersje wzbudziła ta reklamówka SKOK-ów z hasłem "nie wińcie nas za kryzys, nie jesteśmy bankami".

   To był ewidentnie chwyt poniżej pasa (dlaczego? czytaj tutaj). Reklamę skrytykowała Komisja Nadzoru Finansowego i Związek Banków Polskich. Zresztą chyba słusznie, bo w dobie kryzysu podrywanie zaufania do jakiejkolwiek instytucji finansowej nie jest zbyt odpowiedzialnym postępowaniem. Zwłaszcza jeśli robi to jej konkurencja. SKOK-om też jesienią zeszłego roku, kiedy istniała realna groźba panicznego wyjmowania pieniędzy z banków przez ciułaczy, nikt nie wypominał, że nie mają państwowych gwarancji dla depozytów. Wystarczyłaby jadna taka reklamówka albo artykuł prasowy, a system SKOK-ów mógłby stanąć na krawędzi załamania.

   Akurat jeśli chodzi o reklamę - bijącą mniej lub bardziej elegancko w banki - SKOK-i mają się od kogo uczyć. Na Zachodzie ich odpowiedniki, tzw. unie kredytowe, mają podobne strategie marketingowe. Zresztą sami zobaczcie.  Za chwilę pokażę Wam reklamówkę jednej z unii kredytowych. Po jednej stronie ekranu sztywny jak pal, wygarniturowany i niespecjalnie inteligentny bankier, a z drugiej sympatyczny, uśmiechnięty i wyluzowany "unionista". Bankier mówi: - Jestem bankiem i kocham was!. Wychodzi mu nieszczerze. - Mam wielkie problemy, by wyrazić moje uczucia. - tłumaczy się głupio, budząc politowanie "unionisty". On nie ma takich problemów: - Po prostu kocham moich członków! - wykrzykuje z uśmiechem. Bankier natychmiast małpuje po nim: "Unionista" na to: - Zaraz, zaraz, przecież ty nie masz członków, masz akcjonariuszy - odpowiada. W domyśle: "to ich musisz kochać, głąbie".

   W sumie to nawet zabawne. Szkoda tylko, że - przynajmniej w przypadku naszych SKOK-ów - ten przekaz nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Bo nasze SKOK-i właśnie robią wszystko, by upodobnić się do banków, a nie się od nich pozytywnie odróżnić.  

   .
   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „SKOK-ów wojny z bankami i urzędami”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   czwartek, 11 czerwca 2009 15:55
  • Co się komu należy jak psu miska? Wasze komentarze do sprawy dywidendy PKO BP

   Z Waszych komentarzy do artykułów „Gazety Wyborczej” o dywidendzie, którą rząd chce wypłacić z PKO BP wybrałem kilka, które chyba dość dokładnie odzwierciedlają jedną z najwazniejszych osi sporu. Zobaczcie:

   Spółka akcyjna ma za główne zadanie przynosić zysk akcjonariuszom. Bessa powoduje mniejsze zapotrzebowanie na kredyty. PKO BP jest w dobrej kondycji i nie potrzeba go dokapitalizować. W sytuacji, gdy bank nie znajdzie wiarygodnych biznesplanów, to i tak ulokuje pieniądze w bonach skarbowych. A wypłacona dywidenda, przepuszczona przez budżet państwa i wypłacona ludziom, spowoduje wzrost popytu konsumpcyjnego, co zmniejszy deficyt państwa, spowoduje zmniejszenie zapotrzebowania państwa na kredyt i spadek stóp procentowych NBP. (Dyletant)

   Dywidenda jest należna akcjonariuszom jak psu miska! Powinna być płacona bez szemrania, bo po to akcjonariusze wyłożyli kapitał, by firma przynosiła im zyski. Powtarzam: im, a nie firmie dla samej siebie. To wyłączna wola akcjonariuszy co zrobić z wypracowanym zyskiem, a nie jakichś komentatorów, zarządców, itp. menażerii. Zabieranie dywidendy jest najbardziej racjonalną metodą wpływania na zarządzanie firmą przez akcjonariuszy. Zarząd firmy nie ma wówczas kasy na zbędne sekretarki, ekstra samochody i nie ma możliwości wyprowadzania kasy. Chce mieć środki na rozwój? To niech przygotuje projekcje tego rozwoju i przekona do tego akcjonariuszy, by zechcieli objąć dodatkową emisję akcji. Proste jak konstrukcja cepa. (Monter)

   Inwestorzy zapłacą 19 proc. podatku od dywidendy, aby otrzymać prezesa Pruskiego na stołku. Za resztę pieniędzy odkupią akcje w ramach prawa poboru. I wyjdą na zero. Zyska minister finansów i prezes banku. Stracą ciułacze, którzy kupili akcje na rynku pierwotnym. (acb)

   To niedźwiedzia przysługa dla drobnych akcjonariuszy. Owszem dostaną dywidendę, ale wartość akcji spadnie na pysk o kilka, może kilkanaście złotych. Co to ma wspólnego z nagradzaniem akcjonariuszy? Decyzja o pozbyciu się całego zysku w postaci dywidendy jest szkodliwa dla banku, bo pozbawia go środków na rozwój. Chyba tylko idiota kupi akcje takiej firmy. Niezależnie od tego, czy to suwerenna decyzja, czy wymuszona - to zarząd odpowiada za nią. Przyczynienie się do strat firmy powinno się kończyć więzieniem. (amis)

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Co się komu należy jak psu miska? Wasze komentarze do sprawy dywidendy PKO BP”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   czwartek, 11 czerwca 2009 09:48
 • środa, 10 czerwca 2009
  • Rządzie, nie kręć już więcej w sprawie dywidendy PKO BP!

   Niech rząd wreszcie przestanie kręcić w sprawie dywidendy PKO! Od poniedziałku, gdy Jerzy Pruski, prezes PKO BP, niespodziewanie ogłosił, że bank może zostać wydrenowany z całego ubiegłorocznego zysku, minęły już dwa dni. A my nadal nie wiemy jaką rolę w tej sprawie odgrywa rząd. Czy chce zabrać z banku megadywidendę, czy też jednak nie?

   Każdy z trzech jego przedstawicieli mówił wczoraj co innego. Minister Finansów Jacek Rostowski twierdzi, że dywidenda zostanie wypłacona i nikomu z tego powodu nie stanie się krzywda. Rzecznik resortu skarbu sugeruje, że może wypłatę dywidendy zablokować na walnym zgromadzeniu, bo uważa, że bank najpierw powinien podnieść kapitał. A premier Donald Tusk z miłością w oczach mówi, że „przyjrzy się sprawie w najdrobniejszych detalach”.

   Mniejszościowi akcjonariusze banku (w połowie należącego do państwa) a także pozostali inwestorzy giełdowi słusznie zadają sobie pytanie: o co chodzi? A brak odpowiedzi wliczają w cenę akcji. W ciągu dwóch dni wycena giełdowa PKO BP obniżyła się o prawie dwa miliardy złotych. To oznacza, że niespójne wypowiedzi przedstawicieli rządu kosztowały go już miliard złotych - o tyle spadła wartość akcji banku, należących do państwa. Nie wiem czy rząd robi to z premedytacją, czy w sposób niezamierzony. Ale chaos, jaki wywołują premier i ministrowie w sprawie dywidendy PKO BP nic dobrego bankowi nie przyniesie. Biura maklerskie już obniżają oceny wartości banku.

   Nie mniej pytań mam do Jerzego Pruskiego, prezesa PKO BP. Zwłaszcza po moich wtorkowych rozmowach z analitykami i ekonomistami. Do opisywanych przeze mnie wcześniej scenariuszy - w tym takiego, że Pruski stał się narzędziem w ręku ministra finansów przeciwko ministrowi skarbu (całą tę hipotezę znajdziesz tutaj) - dochodzi jeszcze jeden scenariusz, też prawdopodobny. Zakłada on, że mamy do czynienia z katastrofalnym w skutkach nieporozumieniem.

   Otóż resort skarbu twierdzi, że od początku forsował plan, by PKO BP sprzedał akcje i zdobył kapitał, a dopiero później podzielił się nim z akcjonariuszami. Dzięki tej operacji skarb państwa zassałby pieniądze z PKO BP zamiast po prostu emitować nowe obligacje i zwiększać deficyt budżetowy. Można mieć do tej koncepcji zastrzeżenia - to jest mimo wszystko działanie na szkodę akcjonariuszy mniejszościowych banku - ale byłaby w tym jakaś logika.

   No i to stawiałoby w innym świetle samego prezesa Pruskiego. Zamiast najpierw pozwalać na drenowanie banku z pieniędzy, a potem myśleć o emisji, postąpiłby bardziej racjonalnie z punktu widzenia banku. Nie trzeba byłoby go też podejrzewać o uleganie naciskom tego lub innego ministra. Bo też i trzeba przyznać, że do tej pory prezes Pruski wyróżniał się wśród ludzi z branży bankowej niezależnością myślenia. Wiele osób,  z którymi rozmawiałem, podkreśla, że Pruski jest ostatnim człowiekiem, który pozwoliłby dawać sobą manipulować ministrom. Z tego właśnie powodu - że Sławomir Skrzypek próbował ograniczać jego uprawnienia - Pruski odszedł jakiś czas temu z Narodowego Banku Polskiego.

   Czy prezes Pruski dogadał się w ten sposób (”najpierw emisja, a potem dywidenda”) z ministerstwem skarbu? Jeśli tak to dlaczego na konferencji prasowej powiedział coś innego? Pomylił się? Nieprecyzyjnie się wyraził? Sprawę dodatkowo zamydla to, że niektórzy analitycy, z którymi rozmawiałem ja i moja koleżanka redakcyjna Nina Hałabuz, twierdzą że na spotkaniu z nimi (odbyło się po konferencji dla prasy) prezes wypowiadał się nieco inaczej. Nie padły słowa, że najpierw będzie wypłacona dywidenda, a potem emisja akcji. Czyżbyśmy więc mieli do czynienia z wielkim nieporozumieniem? Ale dlaczego w takim razie Ministerstwo Skarbu nie próbuje bronić ani tłumaczyć prezesa PKO BP? Czyżby minister Aleksander Grad chciał wykorzystać tę sprawę jako pretekst do ”odstrzelenia” Pruskiego? To są pytania, na które poszukuję dziś odpowiedzi.

   A tak na marginesie: rozczuliła mnie wtorkowa troska o los polskiego sektora bankowego, przedstawiana na konferencji prasowej przez prezesa NBP. Sławomir Skrzypek z taką emfazą krytykował rząd i Pruskiego, że mam niejasne podejrzenia, iż jest to element personalnej zemsty na obecnym prezesie PKO BP. Pamiętacie głośny konflikt w NBP, kiedy Pruski - ówczesny wiceprezes banku centralnego - zarzucił Skrzypkowi ograniczanie jego kompetencji? Teraz Skrzypek może się odegrać i z tej okazji skwapliwie korzysta.

   PS. W świetle najnowszych wypowiedzi prezesa PKO BP dla Radia PiN raczej odpada hipoteza, że Jerzy Pruski się pomylił lub czegoś nie dopowiedział. Ewidentnie realizuje pomysł „najpierw dywidenda, potem emisja”. I ewdentnie robi to wbrew Ministerstwu Skarbu. 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (5) Pokaż komentarze do wpisu „Rządzie, nie kręć już więcej w sprawie dywidendy PKO BP!”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   środa, 10 czerwca 2009 08:35
 • wtorek, 09 czerwca 2009
  • Czy prezes PKO BP straci stołek z powodu afery dywidendowej?

   Wygląda na to, że sprawa dywidendy w PKO BP może położyć się cieniem na karierze Jerzego Pruskiego, prezesa banku. W poniedziałek Pruski ogłosił, że chciałby przekazać na dywidendę prawie cały ubiegłoroczny zysk banku - 2,88 mld zł. Analitycy pukają się w czoło. We wczorajszym komentarzu nazwałem tę decyzję sabotażem. (przeczytasz go tutaj). Bo drenowanie PKO BP z pieniędzy w czasie, kiedy bank ma w warunkach kryzysu ciągnąć akcję kredytową całej branży, to rzeczywiście byłby sabotaż.

   Było niemal pewne, że zmiana frontu prezesa PKO BP musi wynikać z nacisków ministerstwa skarbu, które ma kontrolny pakiet akcji w PKO BP i decydujący głos co do obsady rady nadzorczej (więc i zarządu). Ale z wypowiedzi rzecznika resortu skarbu, którą cytujemy w dziesiejszej ”Gazecie Wyborczej” wynika, że dywidendowy wyskok prezesa Pruskiego mógł być jego samodzielną inicjatywą!

   Otóż rzecznik mówi: - Tak wysoka dywidenda to propozycja zarządu banku, ustosunkujemy się do niej podczas walnego zgromadzenia. W ocenie skarbu państwa potrzebne jest przede wszystkim wzmocnienie kapitałowe PKO BP, by bank mógł zwiększać liczbę udzielanych kredytów. Cały tekst przeczytasz tutaj

   To dość jasna sugestia, że ministerstwo skarbu nie popiera dążeń prezesa PKO BP, by wydrenować bank z dywidendy. A więc samowolka Jerzego Pruskiego? A może jego układ z ministrem finansów Jackiem Rostowskim ponad głową ministra skarbu Aleksandra Grada? Rostowski z otwartymi ramionami przyjąłby w budżecie państwa półtoramiliardowy prezent z dywidendy od PKO BP.

   W obu przypadkach prezes PKO BP kładzie głowę pod topór. Minister Skarbu zapewne nie będzie tolerował szefa dużego banku, który podejmuje ważne decyzje o dywidendzie bez konsultacji ze swoim przełożonym lub po konsultacjach z... innym ministrem.

   Ale jest też trzeci scenariusz: otwarcie mówię, że najmniej prawdopodobny. Może być też tak, że sprawa dywidendy była wcześniej uzgodniona przez Pruskiego i Grada, ale po pierwszych - miażdżących - reakcjach na ten chory pomysł minister Grad postanowił się od całej afery odciąć. Wtedy Jerzy Pruski, jako piorunochron ministra Grada, zapewne ocaliłby stanowisko prezesa PKO BP. Ocaliłby stanowisko, ale stracił twarz, biorąc na siebie ciężar wyjątkowo głupiego pomysłu.


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (10) Pokaż komentarze do wpisu „Czy prezes PKO BP straci stołek z powodu afery dywidendowej?”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   wtorek, 09 czerwca 2009 09:07
 • poniedziałek, 08 czerwca 2009
  • Sabotaż? Ogołocą PKO BP z pieniędzy.

   Rząd postanowił zabrać z PKO BP cały ubiegłoroczny zysk - 2,88 mld zł. W zasadzie nie powinniśmy być aż tak bardzo zaskoczeni. Nie dalej jak tydzień temu wiceminister skarbu przyznał, że państwo, mające w PKO BP pakiet 51 proc. akcji, będzie chciało wziąć dywidendę w takiej wysokości, która „nie naruszy interesów spółki”. I co? Dziś rano zarząd PKO BP ogłosił, że zarekomenduje wypłatę prawie ubiegłorocznego zysku! Do kasy państwa trafi 1,45 mld zł.

   To zakrawa na sabotaż. Polski rząd jest prawdopodobnie jedynym na świecie, który z premedytacją drenuje własny bank z kapitału. Gdy rządy w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, czy we Włoszech robią wszystko, by wzmocnić kapitałowo swoje banki, polski minister skarbu zabiera z PKO BP pieniądze, które mogłyby pójść na kredyty dla firm i zwykłych ludzi. I to w sytuacji, gdy akcja kredytowa we wszystkich bankach hamuje, dusząc gospodarkę. PKO BP jest na tyle dużym bankiem, że mógłby tę sytuację odwrócić.

   Jednocześnie zarząd PKO BP ogłosił, że chce wyemitować nowe akcje. Nawet do 650 mln papierów o łącznej wartości 17 mld zł. Prezes PKO BP Jerzy Pruski na konferencji prasowej oświadczył, że tak naprawdę emisja będzie mniejsza - wyniesie ok. 5 mld zł. Tak czy owak to skandal, że jedną ręką z banku wysysa się pieniądze, a w tym samym czasie drugą rękę wyciąga się do inwestorów po świeżą gotówkę. To niepoważne traktowanie inwestorów. Albo bank potrzebuje świeżego kapitału albo nie.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (5) Pokaż komentarze do wpisu „Sabotaż? Ogołocą PKO BP z pieniędzy. ”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 08 czerwca 2009 12:43
  • Ciekawe wyliczenia: Ameryka ma najwięcej długów, ale Europa wkrótce w nich utonie.

   Niedawno pisałem o fatalnej sytuacji amerykańskich kredytobiorców, z których 8 proc. już nie spłaca rat kredytów hipotecznych. Notkę zatytułowałem ”Ameryka - kraj pełen bankrutów”. I dziwiłem się, że ci zbankrutowani goście jeszcze ośmielają się utrzymywać dla nas wizy. Zresztą dostało mi się za to od jednego z czytelników. Link do tej notki znajdziecie tutaj.

   W weekend znalazłem ciekawe wyliczenia, z których wynika, że Ameryce, przy całek mizerii jej gospodarki, znacznie dalej do bankructwa, niż np. Wielkiej Brytanii. Z analizy portalu Creditloan.com wynika, że Wyspiarze są tak koszmarnie zadłużeni w przeliczeniu na jednego obywatela, że aż dziw bierze, iż ktokolwiek jeszcze chce im pożyczać pieniądze na finansowanie deficytu budżetowego.

   Na poniższym wykresie widać zadłużenie zagraniczne największych światowych gospodarek. Najbardziej zadłużonym krajem świata są oczywiście USA (jeśli nie mylę się w jednostkach jest to 12,2 biliona dolarów (na wykresie jest to 12 tysięcy bilionów, ale w ich nomanklaturze tysiące bilionów to powinny być nasze biliony). Na liście najbardziej zadłużonych państw są też Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Włochy.


    

   Na zadłużenie poszczególnych krajów analitycy Creditloan.com nałożyli ich produkt krajowy brutto, dzięki czemu będzie można określić ich majątek lub zadłużenie netto. Tu też na czele Ameryka z dochodem narodowym rzędu 13 bilionów dolarów. Ale na drugim miejscu jest Japonia (4,4 biliona dolarów PKB)  Potem Niemcy, Chiny i Wielka Brytania z dochodem narodowym w okolicach 2,8-3,3 biliona dolarów..


    

   I teraz zaczyna się najlepsza zabawa. Jeśli od dochodu narodowego poszczególnych krajów odjąć ich zadłużenie zagraniczne i wyniki przedstawić w przeliczeniu na jednego mieszkańca, to okaże się, że najbardziej zadłużonym państwem globu i pierwszym kandydatem na globalnego bankruta jest... Wielka Brytania, a nie USA. Na jednego Brytyjczyka przypada 126 tys. dol. zadłużenia netto. W słabej sytuacji są Francuzi (29,5 tys. dol. zadłużenia netto na mieszkańca), Niemcy i Hiszpanie.

   Wszystkie te kraje mają więcej długów do spłacenia, niż wynosi wartość ich produktu krajowego przypadającego na mieszkańca (liczba mieszkańców - w milionach ludzi - jest na poniższym wykresie podana przy nazwie ka0191dego kraju). Na drugim biegunie są kraje, które co prawda mają gigantyczne długi, ale póki co jeszcze są w stanie pokrywać je swoim produktem narodowym. Poza Japonią, która dzięki wysoko rozwiniętej gospodarce czerpie duże dochody z eksportu, na plusie, choć niewielkim, jest też Ameryka.

    

    

   Choć to od krachu amerykańskiego rynku nieruchomości i załamania tamtejszych banków zaczął się globalny kryzys, paradoksalnie USA są w dużo lepszej sytuacji, niż zadłużone po uszy kraje Europy. Analitycy podkreślają, że słabością Wielkiej Brytanii jest to, że jest stosunkowo małym krajem (61 mln ludzi), a żyje ponad stan w takim samym stopniu, jak giganci. Analitycy Creditloan.com konkludują, że Wielka Brytania jest jak konsument, który już nawet nie wydaje wszystkiego co zarobi, żyjąc od pierwszego do pierwszego. Brytyjczycy są jak ktoś, kto wydaje pożyczone pieniądze już na dwa miesiące przed tem, zanim je zarobi. A odsetki od długów sprawiają, że raty rosną szybciej, niż te, opóźnione w czasie, dochody.

   Ale większość potężnych krajów w Euriopie Zachodniej też jest w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Analitycy wyliczają powody wysokiego poziomu długów w relacji do dochodów na Starym Kontynencie: droga siła robocza, drogi ekspoert, droga waluta, stosunkowo mała liczba ludności, wysoki poziom opodatkowania i drogi system ochrony zdrowia. I obstawiają, że kiedyś wszystko to dobrowadzi nasz kontynent do bankructwa. A jako pierwsza na dno pójdzie oczywiście Wielka Brytania. I wcale nie dlatego, że jest wyspą.   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (4) Pokaż komentarze do wpisu „Ciekawe wyliczenia: Ameryka ma najwięcej długów, ale Europa wkrótce w nich utonie. ”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 08 czerwca 2009 10:12
 • niedziela, 07 czerwca 2009
  • Nowa metoda zwalniania pracowników. Z palca i na zawsze

   Wpadła mi w oko telewizyjna reklamówka siłowni o wdzięcznej nazwie ”Crunch Fitness”. Nie powiem żebym się setnie ubawił. W czasach, kiedy miliony ludzi są zagrożone utratą pracy, żarty na temat pozbywania się pracowników (zwłaszcza pozbywania się ich w wersji... hmmm... ostatecznej, czytaj: na zawsze) jakoś mniej śmieszą. Ale może to jest właśnie typ humoru odpowiedni na ten czas? Zobaczcie sami.


   Co ten spot ma wspólnego z tematem bloga? Cóż, prezesi banków też bywają krwiożerczy. Ostatnio coraz częściej. Tydzień temu pisaliśmy w ”Wyborczej” o róznych podejściach do konieczności zwalniania pracowników w bankach. Dekoniunktura w sektorze finansowym sprawia, że pracę może stracić nawet 12 tys. osób pracujących w bankach. Przypadków eliminacji pracownika  - oczywiście w mniej drasycznej formie, niż  na klipie - w branży bankowej będzie wyjątkowo dużo.

   Niektórzy prezesi, w geście solidarności z pracownikami (a także chcąc w jakiejś mierze chronić etaty „zwykłych” ludzi), obniżają sobie - astronomiczne do tej pory - pensje. W tym samym czasie inni bez skrupułów zwalniają setki osób, wypłacając sobie kilkumilionowe pobory. O tym ile według mnie powinien zarabiać prezes banku czytajcie tutaj

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   niedziela, 07 czerwca 2009 14:50

Archiwum

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny