Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

12. Awantury i afery

 • piątek, 17 listopada 2017
 • wtorek, 05 września 2017
  • "Tych umów nie rozumiało 99% pracowników banku. A klienci podpisywali". Szokujące

   Dziś mam dla Was kilka cytatów z zeznań pracownika jednego z “frankowych” banków. Zeznania są składane pod przysięgą i z otwartą przyłbicą (czyli pod nazwiskiem "autora"), więc trzeba zakładać, że są zgodne z prawdą. Dowodzą one głębokiej demoralizacji menedżmentu i pracowników tego banku. Posłuchajcie:

   “Zarówno wynagrodzenie banku, jak i moje, było dużo wyższe w przypadku przekonania klienta do zawarcia umowy kredytu indeksowanego. Bank zarabiał przy takim kredycie na spreadzie walutowym. Stosowaliśmy standardowe argumenty sugerujące klientowi, aby wybrał taki kredyt: że to jest dla niego tańsze, że rata jest niższa niż w złotówkach… Istniał cały arsenał argumentów, które miały sugerować, że rozwiązanie w postaci kredytu indeksowanego jest lepsze”

   – zeznaje pracownik. A jak opowiadało się klientom o ryzyku kursowym? Wiadomo, że powiedzieć trzeba było, ale zawsze można powiedzieć półgłębkiem.

   “Zasadniczo staraliśmy się nie wchodzić w szczegóły, aby klient nie zadawał trudnych pytań. Komunikowaliśmy mu, że taki kredyt oznacza ryzyko, ale nie analizowaliśmy z klientem jakie to ryzyko. Podawaliśmy po prostu informację, że w takim kredycie występuje zmienność kursu walutowego”

   Sprzedawali kredyty w taki sposób, by ograniczyć klientowi możliwość wyboru. Uważam, że w przypadku każdego kredytu frankowego udzielonego przez ten bank – nie tylko tego, który jest przedmiotem postępowania sądowego powiązanego z niniejszymi zeznaniami – powinny one wpływać na podział kosztów wynikających z “frankowości” kredytów. Organy państwa powinny to wyegzekwować. Inna sprawa to odpowiedzialność osób, które ten system zbudowały. W państwie, które nie działa teoretycznie, dałoby się kilka osób osądzić i wsadzić za kraty.

   Kiedy zacząl się kryzys finansowy kondycja tego banku była mocno zagrożona, więc zarząd wdrożył pomysł, by z klientami, którzy mieli kredyty walutowe bądź indeksowane, spisywać aneksy, które miały dawać klientowi poczucie bezpieczeństwa. Kosztowały go one dodatkową prowizję, która dawała bankowi natychmiastowy zastrzyk finansowy. Jak to wyglądało? Na ten temat równiż zeznał pracownik banku. Więcej o tych zeznaniach piszę na www.subiektywnieofinansach.pl. Zapraszam do lektury, cały tekst jest pod tym linkiem

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (5) Pokaż komentarze do wpisu „"Tych umów nie rozumiało 99% pracowników banku. A klienci podpisywali". Szokujące”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   wtorek, 05 września 2017 07:38
 • sobota, 08 lipca 2017
 • czwartek, 22 czerwca 2017
 • poniedziałek, 27 marca 2017
  • Wielki transfer klientów BPH do Aliora i... kłopoty. Wyższa kultura dla niektórych niedostępna

   Nie bez kłopotów zakończyło się weekendowe przenoszenie miliona klientów Banku BPH (w tym ponad 600.000 korzystających z bankowości internetowej lub mobilnej) do aliorowskich systemów informatycznych. Niektórzy klienci dawnego Banku BPH zasygnalizowali w poniedziałek, że nie mogą zalogować się do konta, innym nie zgadzały się salda lub zauważyli, że nie są zaksięgowane ich przelewy, zdarzają się też osoby sygnalizujące, że przestały działać ich karty płatnicze. Sparaliżowana została infolinia banku (klienci czekają na połączenie 10 minut, po czym są automatycznie rozłączani), zaś fala protestów wściekłych klientów zalała profil Alior Banku na Facebooku. Choć sam bank twierdzi, że problemy dotyczą pojedynczych klientów spośród miliona przenoszonych, to skala protestów - od rana otrzymałem już kilkanaście sygnałów, o kłopotach klientów donoszą też koledzy z Bankier.pl i Cashless.pl, zaś już "duże" kilkadziesiąt osób wylało swe żale na Facebooku - sugeruje, że problemy mogą mieć większy zasięg.

   To, że klienci Banku BPH będą musieli szybko pożegnać się z systemem bankowości internetowej Sez@m, dotychczasowymi numerami rachunków oraz z innymi "wynalazkami" rodem z BPH, było jasne już od kilku miesięcy. "Bank od półtusz" został wystawiony na sprzedaż już w 2014 r. i od tego czasu jego klienci czekali na "wyrok". W zeszłym roku Alior dogadał się z amerykańskim właścicielem BPH i odkupił od niego całą działalność detaliczną w Polsce. Pod "skrzydłami" BPH zostali tylko posiadacze kredytów hipotecznych (w przygniatającej większości frankowych), których Alior nie chciał przejmować. Ci kredytobiorcy szybko zresztą przekonali się, że odcięcie aliorowskiej pępowiny nie jest dobre, bo stracili dostęp do placówek, zaś na infolinię przez kilka pierwszych tygodni nie można było się dodzwonić. Ci którzy przeszli do Aliora początkowo nie odczuli żadnych zmian - zmieniły się jedynie adresy stron logowania oraz logotypy na stronach internetowych i na oddziałach banku.

   Alior obiecał, że szybko udostępni 600.000 byłych klientów BPH swoje "wodotryski", czyli bardziej funkcjonalny serwis, płatności BLIK i przez aplikację Android Pay, kantor walutowy z dobrymi kursami wymiany oraz karty płatnicze do kont oszczednościowych. Chodzi też oczywiście o to, by klienci jak najszybciej znaleźli się pod wpływem "wyższej kultury bankowości", ceniącej lojalność i intensywność współpracy i surowo karającej za brak aktywności (klienci przejętego wcześniej Meritum Banku zapewne wiedzą o co mi chodzi :-)). No i ten moment nadeszedł właśnie w miniony weekend. Alior już w piątek po południu zamknął fizyczne placówki i systemy transakcyjne, a do poniedziałku rano zamierzał przenieść wszystkie dane klientów, ich salda rachunków, historie transakcji oraz listy kontrahentów do swoich systemów.

   Klienci w poniedziałek rano mieli się obudzić już w nowoczesnym, pięknym, odpicowanym Aliorze - za pomocą specjalnej instrukcji zalogować się przez dotychczasowy login na wskazanej stronie i potwierdzić tożsamość hasłem SMS wysłanym na zdefiniowany w BPH numer telefonu. Niektórzy klienci obudzili się jednak z bólem głowy i w poczuciu, że system ich nie lubi:

   powitanie

   Po pierwszych, porannych sygnałach od danych klientów BPH zadzwoniłem do Alior Banku zapytać czy jest jakiś problem z przenosinami i ewentualnie kiedy zostanie rozwiązany, ale zapewniono mnie, że operacja przenoszenia klientów poszła prawidłowo i ewentualne kłopoty mogły dotyczyć tylko pojedycznych osób, być może nie stosujących się do instrukcji pierwszego logowania w aliorowskich systemach. Ale potem z godziny na godzinę było już tylko gorzej. "Incydentalne przypadki" zaczęły się mnożyć:

   "Nie mogę się zalogować na konto po przeniesieniu do Alior Banku, nie dostaję w ogóle SMS-a z hasłem startowym na zarejestrowany w BPH numer telefonu"

   - to najczęściej zgłaszany problem. Są też klienci, którzy po podaniu loginu i wpisaniu we właściwe okienko SMS-a autoryzacyjnego są "wyrzucani" z systemu (pokazuje się komunikat o błędnych danych logowania). Być może to przeciążenie systemu (wszyscy chcą się zalogować pierwszego dnia). Ktoś się zalogował i miał problem z przelewami ("chciałem wykonać przelew, ale system twierdzi, że nie mam pieniędzy") - tu jednak nie można wykluczyć, że bank nie zaksięgował jeszcze przelewów i transakcji z piątku, kiedy też był wyłączony. Proponuję po prostu poczekać. Niektórzy klienci są wściekli, bo ich zdaniem w Aliorze nie brali pod uwagę ryzyka żadnych problemów i nie zapewnili większej obsady infolinii:

   "Po dziesięciu minutach czekania na połączenie usłyszałem, że przełączą mnie do osoby odpowiedzialnej za działanie nowego systemu, a tam - po kolejnych kilkunastu minutach - powiedzieli, że jest jakiś błąd w systemie i że trzeba czekać"

   - zeznaje kolejny wściekły klient. W placówkach też chaos. Jeszcze inny z moich czytelników, nie mogąc połączyć się z infolinią, po prostu pobiegł do oddziału, ale tam nikt nie umiał mu pomóc, bo... nie mogli dodzwonić się do działu odpowiedzialnego za obsługę przeniesionych klientów.

   "Nie dość, że strona internetowa nie działa, to w placówkach doradcy są kompletnie zdezorientowani. Dostałam radę, że mam jeszcze kilka godzin poczekać albo zmienić hasło. Ale procedura zmiany hasła nie działa"

   Dużą część klientów najbardziej zbulwersował fakt, że bankowcy wmawiają im, że białe jest czarne. Już od rana na facebookowym profilu Aliora pojawiały się uspokajające komunikaty, z których wynikało, że wszystko jest w najlepszym porządku, a klienci powinni po prostu przeładować przeglądarkę, a wszystko zacznie prawidłowo działać.

   "Fuzja zakończyła się zgodnie z planem dziś rano. Z uwagi na bardzo duży ruch klientów na portalu banku, mogły występować chwilowe utrudnienia w funkcjonowaniu niektórych stron oraz wydłużony czas oczekiwania na połączenie z nasza infolinią. Bardzo przepraszamy za wszelkie utrudnienia. (...) Dostęp do portalu został przywrócony. Prosimy o ponowną próbę uruchomienia szukanej strony. Jeszcze raz przepraszamy za niedogodności"

   Niektórzy klienci postępowali zgodnie z tą instrukcją, ale nadal nic im nie działało. Dla Aliora problemy z migracją klientów - gdyby były masowe - mogłyby mieć konsekwencje finansowe, bo pierwsze wrażenie z kontaktu z "wyższą kulturą bankowości" mogą zdecydować o lojalności posiadaczy kont w BPH. Wiem, że pracownicy Aliora starają się zminimalizować straty wizerunkowe i odpowiadają na każdy post wkurzonych klientów na Facebooku (to cenne!), choć odpowiedzi te są bardzo ogólne ("prosimy o szczegóły na priva"), albo prowadzące klientów do szewskiej pasji:

   "Państwo piszecie, że portal działa, a nic nie działa... Pół godziny temu chciałem załatwić sprawy związane z kontem w szczecińskim oddziale BPH, ale odprawiono mnie z kwitkiem. W placówce dobrze to nie wyglądało, bo nie byłem jedynym klientem, który nie został obłużony. Szkoda tylko waszych "frontowych" pracowników, bo na nich spada cała frustracja klientów. Najwyraźniej wczoraj Wasi informatycy zamiast skończyć fuzję, oglądali mecz..."

   Na szczęście mam też pozytywne sygnały. Jeden z moich czytelników - któremu nie udało się zalogować do systemu - poszedł do placówki w Warszawie i udało mu się odblokować konto. Trafił na kompetentną konsultantkę, która potrafiła zresetować dane do logowania i wprowadzić nowe. Bank powinien pomyśleć o rekompensacie dla tych klientów, dla których pierwsze zetknięcie z "wyższą kulturą bankowości" wiązało się z traumatycznymi doznaniami. Choć może gdy zobaczą, że w Aliorze będą mieli sporo nowoczesnych produktów, których nie było w BPH - trauma minie. Oby sprawa szybko się wyjaśniła, bo przecież podobna operacja przeprowadzana w zeszłym roku - przenosiny klientów BGŻ do systemów transakcyjnych BNP Paribas - zakończyła się problemami, z którymi bank walczył przez dobrych kilka dni. Klientom rekomenduję poczekać do wtorku, bo część problemów mogła wynikać z ekstremalnie dużego obciążenia systemów informatycznych Aliora po fuzji.

   W nocy z poniedziałku na wtorek otrzymałem oświadczenie Alior Banku, w którym jego służby informatyczne przekonują, iż problemy z migracją dotyczyły tylko kilkuset osób oraz nie stwierdzono żadnych kłopotów z działaniem kart oraz saldami na kontach (tzn. nie zarejestrowano żadnych reklamacji w tych sprawach). Nie mogę jednak wykluczyć, że reklamacji nie zarejestrowano ze względu na brak takiej możliwości (duże obłożenie infolinii). Otrzymałem sygnały od kilkorga klientów post-BPH, którzy mieli kłopoty z używaniem swoich kart płatniczych, ale reklamacji na razie nie składają. 

   "Sytuacja każdego klienta jest dla nas bardzo ważna i skrupulatnie ją analizujemy po otrzymaniu każdego zgłoszenia. Główną przyczyną zgłaszanych utrudnień jest ogromna liczba klientów jednocześnie logujących się do bankowości elektronicznej i dzwoniących na infolinię, a nie poprawność migracji czy działania systemów banku. Systemy bankowości internetowej i mobilnej zostały uruchomione w poniedziałek o godz. 6.00. Wszystkie środki finansowe i dane klientów są w pełni bezpieczne. W ramach fuzji zostało zmigrowanych 640.000 klientów z wydzielonej części Banku BPH. W poniedziałek do systemów z powodzeniem zalogowało się 120.000 klientów, czyli ponad 99,6% wszystkich, którzy podjęli taką próbę. Jedynie 486 klientów ma zablokowany dostęp do konta ze względu na błędne, niezgodne z procedurą (kilkakrotne) logowania. Procedura logowania dla niektórych klientów mogła rzeczywiście okazać się dość skomplikowana.

   Help desk banku odpowiedział na ponad 3.000 zapytań i ponad 700 zapytań za pomocą poczty elektronicznej. Infolinia banku obsłużyła aż 22.000 zapytań. Zarejestrowaliśmy pięciokrotnie więcej połączeń od klientów wydzielonej części Banku BPH, niż normalnie. Obsadę infolinii zwiększyliśmy o 300%. Nie odnotowaliśmy żadnych reklamacji dotyczących zaniżonych sald na kontach klientów. Wszystkie przelewy zostały zaksięgowane zgodnie z dyspozycjami klientów oraz zgodnie z danymi posiadanymi przez krajowy system rozliczeniowy. Dlatego zwracamy się z prośbą, aby klienci, którzy zgłosili się do Pana podając nieprawidłowości w powyższym zakresie skontaktowali się z Alior Bankiem. Transakcje kartowe działały poprawnie. Na infolinię zostały zgłoszone dwie odrzucone transakcje, wykonane zbliżeniowo. Bardzo przepraszamy wszystkich klientów, których dotknęły jakiekolwiek niedogodności związane z fuzją. Cały zespół Alior Banku dokłada wszelkich starań, aby na bieżąco likwidować niedogodności naszych klientów wynikające z połączenia".

   Z oświadczenia banku wynika, że kłopoty z logowaniem dotyczyły kilkuset osób i że mogły wynikać z faktu, iż postąpili niezgodnie z procedurami (bank przyznaje, że nie były one najbardziej czytelne). Wydaje mi się, że jednak podczas migracji zostały popełnione błędy po stronie banku. Świadczą o tym "zeznania" klientów banku, którzy odwiedzili placówki banku i otrzymali dostęp do konta np. po ponownym wpisaniu tego samego numeru telefonu do kontaktu, który już kiedyś definiowali. Sądzę, że bank nie był w stanie - być może ze względu na bałagan "własny" lub odziedziczony po systemach BPH - prawidłowo skojarzyć klientów z ich danymi kontaktowymi (numery identyfikacyjne klientów i ich numery telefonu). Mam nadzieję, że rzeczywiście mówimy o setkach, a nie tysiącach osób. Niepokoją problemy niektórych klientów z kartami płatniczymi, ale liczę na to, że i ten problem zostanie szybko rozplątany i wszyscy klienci post-BPH będą się mogli cieszyć "wyższą kulturą bankowości". Kantor internetowy online, BLIK, Android Pay to "zabawki", które rzeczywiście mogą się "migrantom" spodobać, bo w niedoinwestowanym BPH ich nie było. 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (15) Pokaż komentarze do wpisu „Wielki transfer klientów BPH do Aliora i... kłopoty. Wyższa kultura dla niektórych niedostępna”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 27 marca 2017 18:49
 • czwartek, 02 lutego 2017
  • Budowali piramidę z polis, a potem club dla biznesu. Ich los wypełnił się jak... ich matryca ;-)

   Pamiętacie jak kilka lat temu recenzowałem matrycę konsumencką Paytrade i podejrzewałem, że to może być piramida finansowa? Granica między zwykłym pomysłem na sprzedaż bezpośrednią (czyli sytuacją, w której zadowolony konsument poleca dany produkt innemu, a nawet staje się jego sprzedawcą), a piramidą finansową (gdzie zarobek jest niemożliwy bez napływu nowych uczestników, bo wynika głównie z wpłacanych przez nich składek) jest cienka. W przypadku Paytrade przedmiotem handlu były polisy inwestycyjne. Kupowało się polisę i namawiało do tego samego znajomych, a znajomi - swoich znajomych i tak dalej. Im większej liczbie osób polecę polisy oraz im aktywniej te osoby będą polecały je swoim znajomym, tym więcej pieniędzy zarobię. To jeszcze nic złego.

   Ale w Paytrade była też obietnica:"Prędzej czy później matryca konsumencka się wypełni i będziesz zarabiał nawet kilkadziesiąt procent na miesiąc!". A więc poza kupowaniem samych polis musiał "odchodzić" handel prowizjami na dużą skalę. Polisa była najpewniej tylko czymś, co miało "udawać", że jest przedmiotem obrotu, a tak naprawdę były nimi premie od nowo-pozyskanych uczestników. Dziś tak naprawdę nie ma już potrzeby, by szukać jakichś produktów, które będą "udawały", że jesteśmy w normalnym biznesie. Coraz częściej piramidki tworzą się z wykorzystaniem niematerialnych usług. Np. kupujesz pakiet reklam w internecie: niby coś-tam komuś wyświetlasz, ale tak naprawdę najbardziej kusi cię obietnica, że z powrotem dostaniesz więcej pieniędzy, niż włożyłeś. To "więcej" oczywiście wynika z napływu nowych chętnych, którzy też wykupują "składki" po to, żeby wyjąć więcej, niż włożyli.

   Czytaj też: Cudotwórcy w tarapatach, czyli Dymitr i James proszą o pomoc. Pomożecie?

   Paytrade zakończył żywot, gdy matryca się wypaliła zamiast się wypełnić ;-), ale w zeszłym roku karierę w Polsce robiła jej bliźniacza spółka Paytrade International Club. Nobliwa, acz podobna do poprzedników nazwa budziła jednoznaczne skojarzenia i pewnie dlatego wysłannicy "internationalu" próbowali mnie skłonić do wykasowania z internetu wcześniejszych tekstów o Paytrade argumentując, że są "nieaktualne" i "wprowadzają w błąd". Nowy Paytrade nie zajmował się już bowiem sprzedażą polis, ale... usług dla przedsiębiorców. Płaciło się "wpisowe" i otrzymywało się dostęp do najróżniejszych niepotrzebnych nikomu bonusów. Oczywiście była też druga "nóżka", czyli premie za przyciągnięcie nowych klubowiczów. Sprawa się rypła dość szybko, bo jesienią zeszłego roku Paytrade International Club stał się przedmiotem zainteresowania prokuratury, gdyż zaczęli się zgłaszać ludzie, którzy nie zarobili obiecywanej fortuny mimo skutecznej "pracy" nad pozyskiwaniem kolejnych jele... tfu, członków. A jeśli jakimś klubem dla jele... tfu, biznesmenów zajmuje się prokurator to przyszłość nie bywa różowa. Wszedłem ostatnio na stronę Paytrade: wieżowce piękne, jak zwykle, ale jakby pusto.

   paytradebaner

   Strona wciąż w przebudowie, miała wystartować na początku stycznia, a tu... nicość. Napisałem mejla z rozpaczliwym pytaniem "kiedy restart?", ale nie dostałem odpowiedzi. Ale przynajmniej mejla nie odbiło, więc serwer wciąż opłacony ;-)). Kto włożył do klubu pieniądze, żeby wyjąć wielokrotnie więcej, może szukać swojej kasy w USA. "Dziennik Gazeta Prawna" pisał jesienią, że klub jest internacjonalny w pełnym tego słowa znaczeniu, bo siedzibę ma w przyczepie kempingowej zaparkowanej w jednym z amerykańskich stanów. Międzynarodowość posunięta do granic możliwości. Znacznie dalej, niż w czasach gdy budowało się matrycę konsumencką w detalu ;-). No, ale prawdziwy biznes nie zna granic. Albo inaczej: umie przekraczać każde granice. Nie mam wątpliwości, że to tylko przejściowy kryzys Paytrade i wkrótce firma znów zacznie "nadawać". A jak nie ta, to inne. Chętnych do osiągania dochodu pasywnego. Nie ma znaczenia co się kupuje lub sprzedaje. Najważniejsze jest to, że się zarabia za nic-nie-robienie. A to się zawsze dobrze sprzedawało ;-).

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Budowali piramidę z polis, a potem club dla biznesu. Ich los wypełnił się jak... ich matryca ;-)”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   czwartek, 02 lutego 2017 20:38
 • poniedziałek, 21 listopada 2016
  • Sąd unieważnił kredyt frankowy. A uzasadnienie to hit: "Nawet bank nie znał treści tej umowy"

   Znów gorąco zrobiło się w sprawach frankowych. W poniedziałek rano poznańska kancelaria prawnicza Konieczny, Grzybowski, Polak poinformowała, że udało jej się unieważnić w sądzie umowę kredytową jednego ze swoich klientów. O tym, że frankowiczom coraz częściej udaje się wygrywać w sądach spory z bankami - już wiemy. Zwrot spreadów, orzeczenie abuzywności niektórych zapisów umowy, odwalutowanie kredytów... Tak, to już nie jest niewyobrażalne. Choć od razu trzeba też powiedzieć, że wciąż są - i to nierzadko - wyroki korzystne dla banków. Unieważnienie kredytu w całości to rzecz, która zdarza się wciąż baaaardzo rzadko. Jakiś czas temu taka sztuka udała się mec. Barbarze Garlacz. W sprawie jej klienta sąd doszedł do wniosku, że po wyrzuceniu z umowy abuzywnej klauzuli (dotyczącej sposobu ustalania kursów spłaty rat) nie da się ustalić ile wynoszą zobowiązania klienta, a w umowie wciąż pozostaje zapis o tym, że kredyt jest indeksowany do obcej waluty. Zobaczymy czy wyrok ostanie się w drugiej instancji.

   Sprawa wygrana przez poznańskich prawników dotyczy kredytu zaliczanego do tzw. starego portfela mBanku. A więc przedmiotem sporu nie była klauzula indeksacyjna, w której banki zapisują zasady przeliczania kursów walut, lecz klauzula zmiennego oprocentowania. Duża część klientów posiadających takie kredyty  twierdzi, że jest ona nieprecyzyjna, bo dopuszcza zmianę stopy procentowej w zależności od bliżej nie określonych "parametrów finansowych rynku pieniężnego i kapitałowego", nie odnosząc się do żadnego "twardego" wskaźnika, jak np. LIBOR. Ten zapis w umowach klientów mBanku został już przed laty zakwestionowany przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zdarza się, że klienci mBanku takie sprawy w sądach wygrywają, choć do tej pory ich typową "zdobyczą" bywało anulowanie części zapłaconych rat, która wynikała z podnoszonej nielegalnie stopy oprocentowania kredytu. A najliczniejsza sprawa dotycząca tzw. starego portfela mBanku - pozew grupowy 1247 klientów - wciąż jest w lesie (kredytobiorcy wygrali spór w dwóch instancjach, ale Sąd Najwyższy uwzględnił kasację banku i zwrócił sprawę do ponownego rozpatrzenia).

   Tu mamy zaś prawdziwą bombę atomową. Nie dość, że sąd uznał, iż bank źle sformułował niektóre zapisy umowy kredytowej, to jeszcze doszedł do wniosku, że ta umowa w ogóle nie spełnia wymogów Prawa bankowego. I ją... unieważnił! Jeśli ten wynik utrzyma się w drugiej instancji i nie zostanie podważony przez Sąd Najwyższy w ramach kasacji, to klient będzie musiał oddać bankowi pierwotną kwotę kredytu w złotych (przed przeliczeniem na franki), zaś bank będzie musiał zwrócić wpłacone przez klienta raty. Z punktu widzenia frankowicza - o ile ma skąd wziąć pieniądze na spłacenie banku - takie rozwiązanie może być zrządzeniem losu, bo de facto anuluje nie tylko wzrost oprocentowania kredytu, ale też wszystkie różnice kursowe od momentu wypłaty kredytu. A jakby jeszcze tego było mało - rewolucyjny jest nie tylko wyrok, lecz przede wszystkim jego uzasadnienie.

   Sędzia już na samym jego początku przypomniał, że każda umowa kredytowa wymaga określenia wysokości oprocentowania kredytu i warunków jego zmiany. A w umowie, którą przedstawiono mu do oceny, nie ma nic konkretnego o warunkach zmiany oprocentowania. Sędzia doszedł do wniosku, że nawet bank nie znał treści umowy, bo warunki zmiany oprocentowania stanowiły wynik comiesięcznych spotkań analityków banku.

   koniecznywyrok1

   Sąd doszedł do wniosku, że unieważnienie tylko jednego zapisu umowy - dotyczącego warunków zmian w oprocentowaniu kredytu - nic nie daje. Strony w umowie postanowiły przecież, że kredyt ma być zmiennoprocentowy. A skoro w umowie kredytu zmiennoprocentowego nie zostały określone warunki zmiany oprocentowania, to umowa ma tak głęboki defekt, iż... nadaje się do unieważnienia w całości.

   koniecznywyrok2

   Bank bronił się, że oprocentowanie było ustalane w oparciu o sprawdzalne parametry i było zmieniane tylko z ważnej przyczyny. I że sąd - gdyby się postarał - mógłby te zmiany prześledzić wraz z ich uzasadnieniem. Sąd jednak nie chciał zgodzić się z tym punktem widzenia, gdyż jego zdaniem taki sposób ustalania zmian w oprocentowaniu kredytu - gdy ewentualność zmiany i jej wielkość jest przesądzana dopiero w momencie podejmowania decyzji, opartej w dodatku na nieklarownych przesłankach - nie mieści się w definicji kredytu ustalonej przez Prawo bankowe (a konkretnie w art. 69.).

   koniecznywyrok3

   Sąd zgryźliwie zauważył, że umowa nie zawierała przecież zapisu "oprocentowanie zmieni się o tyle, o ile wskaże bank na podstawie ocen swoich ekspertów". Dodał też, że prawnicy banku - choć słali sądowi bardzo solidne elaboraty, ani razu nie wyjaśnili co dokładnie oznaczają słynne "parametry rynku". A skoro nie wie tego nawet sam bank - strona umowy - to klient tym bardziej.

   konieczny4

   Doniosłość wyroku, który dziś mamy "na stole" polega na tym, że nie skończyło się na orzeczenia abuzywności (czyli niezgodności z prawem konsumenckim) fragmentu umowy, lecz na nieważności (czyli niezgodności z prawem bankowym) fragmentu umowy z rozciągnięciem skutków tej nieważności na całą umowę. Bo nieważność - o tym trzeba pamiętać, żeby zrozumieć wyrok - to większy "grzech", niż abuzywność. Jeśli jakiś zapis w umowie zostanie uznany za abuzywny, to nie obowiązuje, ale cała umowa jest nadal ważna. Natomiast nieważność jakiejś części umowy ma już konsekwencje znacznie głębsze - z możliwością unieważnienia całej umowy. I to właśnie się wydarzyło w tym przypadku. Sygnatura wyroku: XVIII C 4360/15

   Czytaj też: Oto niezawodny patent na unieważnienie kredytu frankowego. Nie dla każdego

   Czytaj też: Rzecznik Finansowy miażdży banki za franki. Czy to są w ogóle kredyty?

   Ale żeby nie było tak różowo: choć dla posiadaczy kredytów tzw. starego portfela w mBanku wyrok jest absolutnym hitem, to dla pozostałych frankowiczów - w szczególności tych, którzy walczą z klauzulą spreadową, a nie dotyczącą zmian oprocentowania - może mieć smak słodko-gorzki. Choć bowiem tok myślenia sądu jest prokonsumencki, to sąd rozprawił się też bardzo surowo z tezą, że w Polsce kredyty denominowane w walucie obcej oraz indeksowane do niej są nielegalne, bowiem w prawie bankowym w ogóle nie było takiej definicji. To jeden z argumentów wysuwanych przez prawników na rzecz unieważnienia kredytów frankowych jako "niekredytów". Tę argumentację wspiera zresztą Rzecznik Finansowy. A co sąd na to?

   kkkkk05

   To może być może nie kubeł, ale na pewno wazon zimnej wody na głowy najbardziej zagorzałych wrogów kredytów frankowych, którzy nazywają je "nibykredytami", albo "pseudokredytami". Wracając do naszego wyroku w sprawie kredytu z tzw. starego portfela: gra nie jest jeszcze skończona, bo bank zapewne odwoła się od wyroku. Co ciekawe niedawno opisywałem w blogu wyrok, który oparty był na identycznym sposobie myślenia sędziego, ale doprowadził go do dużo łagodniejszych wniosków. Sąd również stwierdził, że klauzula zmiany oprocentowania jest niezgodna z Prawem bankowym, ale... zasądził na rzecz kredytobiorców zwrotu nadpłat, jakich dokonali w całym okresie spłaty kredytu, a wynikających z naliczania przez bank innego oprocentowania, niż startowe. W tamtym przypadku sąd uznał, że nawet jeśli unieważni się fragment umowy dotyczący sposobu zmian oprocentowania, to niekoniecznie musi to oznaczać od razu wyrzucenie umowy do kosza w całości. Wyrok, który dziś mamy na stole jest dużo bardziej bezwzględny: skoro w kredycie zmiennoprocentowym wypada sposób określania zmienności, to nie ma kredytu.

   OBEJRZYJ KOLEJNY ODCINEK "KASOWNIKA SAMCIKA"! W dzisiejszym wydaniu mojego cotygodniowego wideocyklu głównym tematem jest pytanie czy przypadkiem nie przepłacasz za konto i kartę? Sprawdź ile płacą inni i czy nie jesteś przez swój bank robiony w trąbę. Drugi temat to bonusy wypłacane nam przez banki za lojalność.

   Obejrzyj też odcinek poświęcony kredytom hipotecznym. Na co zwracać uwagę przeglądając oferty banków, a co jest tylko "zasłoną dymną"? Jak banki mierzą nam zdolność kredytową? Czy można ją sobie legalnymi sposobami poprawić? Zapraszam!

   W "Kasowniku" radziłem też jak wybrać dla siebie prywatnego lekarza. Co wybrać: abonament medyczny czy ubezpieczenie zdrowotne? I od czego najbardziej warto się ubezpieczyć?

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (33) Pokaż komentarze do wpisu „Sąd unieważnił kredyt frankowy. A uzasadnienie to hit: "Nawet bank nie znał treści tej umowy"”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 21 listopada 2016 19:27
 • wtorek, 15 listopada 2016
  • Błędne salda, nie działające karty... Gdy bank nie nadąża za zmieniającym się światem

   Podróże na inne planety nie zawsze kończą się sukcesem. A ta, którą wykonał właśnie milion klientów banku BGŻ BNP Paribas zakończyła się wręcz spektakularną katastrofą. Przynajmniej dla niektórych z nich. Od kilkunastu godzin piszą do mnie z pretensjami klienci francuskiego banku, którzy byli w czasie długiego weekendu przenoszeni z systemu eBGŻ do działającego we "francuskiej" części banku systemu Pl@net. Operacja była starannie zaplanowana, klienci poinformowani o szykujących się zmianach, a bank zamknięty na ponad trzy dni. Trudno było przypuszczać, że coś może pójść nie tak. Zwłaszcza, że to już chyba ostatni akord, wielki finał przejęcia BGŻ przez potężny BNP Paribas. Tymczasem wyszedł klops. Niektórzy klienci - sądząc po liczbie sygnałów, które odebrałem, nie są to niestety sygnały jednostkowe, choć nie mam żadnych dowodów, że dramat dotknął tysiące lub setki tysięcy - mają kłopoty z płaceniem w sklepach. Ich salda nie zgadzają się z rzeczywistym, a w systemie pojawiają się debety, których wcześniej nie było.

   "W poniedziałek, najpierw na zakupach, a potem w bankomacie karta płatnicza banku odrzuciła mi transakcję. Po zalogowaniu się na stronę banku okazało się, że z konta zniknęły prawie wszystkie pieniądze. To znaczy nie do końca zniknęły, a zostały zablokowane. Problem w tym, że bank po raz drugi zaksięgował transakcje wykonane przeze mnie w piątek przed zmianami w systemach. Czyli płacąc za paliwo w czwartek 100 zł, takąż kwotę miałem ściagniętą z konta, ale dodatkowo drugie 100 zł w poniedziałek zostało zablokowane"

   - pisze jeden z klientów. Takich opowieści mam więcej, nie będę Was zanudzał, bo są bardzo podobne. Kogoś "przyszpiliło" brakiem pieniędzy na dworcu, kogoś innego na lotnisku, jeszcze kogoś w sklepie, czy przy płaceniu za bilety do teatru. Są i przypadki, w których klienci nie mogą się zalogować na konto w nowym systemie, ale tu nie do końca jestem pewny czy jest to wina błędu banku przy "przenosinach", czy klienta, który nie zastosował się do instrukcji (choć przy pierwszym logowaniu podaje się "stare" parametry, więc trudno byłoby się pomylić). Ale nawet gdyby z powodu fuzji było coś nie tak z logowaniem, to jest to pikuś w porównaniu z sytuacją, w której klient budzi się z innym saldem, niż to, które było, kiedy szedł spać. Odkąd bankowość przestała polegać na przechowywaniu gotówki i sztabek złota, a pieniądze na koncie stały się zapisami elektronicznymi, a po świecie grasują tabuny złodziei internetowych, takich "objawów" nikt już nie lekceważy.

   "Pan z infolinii kazał się uzbroić w cierpliwość, ale ponieważ nagle zostaliśmy odcięci od środków finansowych, trudno mówić tutaj o cierpliwości. Zastanawiam się, czy w takiej sytuacji jednak nie powiadomić organów ścigania, bo w ocenie mojej i żony - mamy wspólne konto - bank przywłaszczył sobie nasze pieniądze. Sprawie fuzji i niedogodnościom, na jakie zostali narażeni klienci, powinien przyjrzeć się ktoś z KNF i UOKIK"

   - żołądkuje się inny klient. Błędy się zdarzają, ale to jest - jeśli mam być szczery - najgorsza odmiana błędu, jaka mogła się zdarzyć. Nie dość, że klienci są przenoszeni do innej aplikacji (co już samo w sobie budzi pewien sprzeciw, bo za nowościami nie przepadamy, nawet jeśli są lepsze ;-)), to jeszcze spotkali się z sytuacją, w której bank nie potrafi prawidłowo policzyć ich pieniędzy, a co gorsza - efektem jest odcięcie od możliwości płacenia. Takie sytuacje ruinują zaufanie do instytucji finansowej, bo prawidłowe liczenie pieniędzy i zapewnianie dostępu do nich to jest podstawowa funkcja każdego banku. Pozostałe są tylko dodatkiem. Wydaje mi się, że połączenie tych dwóch rzeczy może spowodować spore konsekwencje dla banku w postaci odpływu klientów, bądź ich "umierania" (czyli przenoszenia większości aktywów i aktywności do innych banków). We wtorek po południu bank zapewnił, że błędy - podobno nieliczne - zostały już naprawione, choć "nie może wykluczyć", że "mogą się pojawiać" jakieś "niezgodności w danych" widocznych dla klienta.

   "W Banku BGŻ BNP Paribas w miniony weekend została przeprowadzona migracja danych i ujednolicenie systemów bankowości elektronicznej. To bardzo złożona operacja. Z tego względu nie możemy wykluczyć, że mogą pojawiać się w jednostkowych sytuacjach niezgodności w danych widocznych dla klienta. Wszystkie tego typu sytuacje wyjaśniane są indywidualnie i priorytetowo. Salda na rachunkach klientów Banku są aktualne. Klienci widza prawidłowe, zgodne ze stanem faktycznym, informacje"

   bank_qui_changeCo powinien zrobić BNP Paribas, poza "pozamiataniem" problemu? Widzę oczami wyobraźni wypłacenie klientom rekompensat bądź przyznanie bezpłatnego kredytu odnawialnego na pewien czas. Szczęście w nieszczęściu jest takie, że zbliżają się święta Bożego Narodzenia i poszkodowani klienci może daliby się ugłaskać "darmową gotówką", bezwarunkowo darmowym rachunkiem na dłuższy czas bądź specjalnymi rabatami "przepraszalnymi". Kiedy jakiś czas temu internetowy sklep Frisco nie wywiązał się z terminu dostarczenia moich zakupów (kompletnie zawalił im się system informatyczny, przez co cierpiałem głód i chłód ;-)), to nie dość, że bardzo ładnie i w bezpośrednich słowach przeprosił, to jeszcze przyznał wysoki talon na darmowe najbliższe zakupy i bardzo grzecznie prosił, żebym się nie obrażał już na zawsze (a przecież mógłbym, bo sklep internetowy który nie trzyma się terminów jest prawie jak bank, któremu chrzanią się salda). "Bank zmieniającego się świata" (takiego sloganu używa BNP Paribas na całym świecie), który nie nadąża za zmieniającym się światem to... dość przykry widok. Na szczęście w przepraszaniu ma już doświadczenie. Pamiętacie "aferę tabletową"? To może teraz znowu taka akcja - po tableciku dla każdego? 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (6) Pokaż komentarze do wpisu „Błędne salda, nie działające karty... Gdy bank nie nadąża za zmieniającym się światem”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   wtorek, 15 listopada 2016 15:22
 • niedziela, 23 października 2016
  • Parszywa dwudziestka, czyli o wyroku, który może kosztować nawet... pół miliarda złotych

   Miniony tydzień przyniósł ważne zwycięstwo tzw. "Nabitym w mBank", czyli kilkutysięcznej grupie posiadaczy frankowych kredytów hipotecznych, którzy jako pierwsi - już sześć lat temu - się zbuntowali i zaczęli dymić. To wyjątkowo pechowa grupa, bowiem została najbardziej dotknięta niewydajnością ustawy o pozwach grupowych (walczą już od 2010 r. i końca nie widać!), najbardziej odczuła wzrost kursu franka (bo nie dotyczyły ich korzyści wynikające z ujemnego LIBOR-u) oraz najbardziej dostało się jej w wyniku niekorzystnego orzecznictwa Sądu Najwyższego w sprawie klauzul abuzywnych. Teraz zła karta zaczyna się odwracać: najpierw wsparcia "Nabitym" udzielił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (to może pomóc im w trwającym wciąż procesie grupowym), a teraz zapadł dość spektakularny wyrok "hurtowy", dotyczący 20 klientów.

   "Bank stosował niedozwolone postanowienie pozwalające (z uwagi na jego nieprecyzyjność i niejasność) ustalać wysokość oprocentowania kredytu w sposób dowolny, zależny od decyzji zarządu banku. (...) Bank w przypadku tych kredytów zmieniał reguły w czasie gry. Gdy zawierał umowy obiecywał konsumentom, że oprocentowanie ich kredytów będzie się kształtować wprost proporcjonalnie do zmian parametru LIBOR 3M i tak też było do połowy 2008 r. Później praktyka banku uległa zmianie. Bank zaprzestał powoływać i stosować się do zmian tej stawki, a w zamian zaczął pobierać od konsumentów zawyżone raty w oparciu o swoje własne wyliczenia i tylko sobie znane parametry"

   - opisują sytuację prawnicy z kancelarii "Konieczny Polak i Partnerzy", którzy prawomocnie wygrali proces. Co prawda już wcześniej zdarzały się pojedyncze, korzystne dla "Nabitych" wyroki, ale ten może zwiastować finał sporu tysięcy kredytobiorców z bankiem i zagwarantowanie im na kolejne kilkanaście lat "startowego" oprocentowania. Bo w wojnie "Nabitych w mBank" - to disclaimer dla tych, którzy sprawy nie znają - nie chodzi o odwalutowanie kredytów, ani o unieważnienie umów (czyli o to, czego domagają się wszyscy inni dymiący frankowicze), lecz "tylko" o anulowanie wzrostów oprocentowania, które było naliczane "decyzją zarządu", a więc w oderwaniu od obiektywnych parametrów. Podczas gdy wszyscy inni frankowicze korzystali ze spadków oprocentowania wynikających z coraz niższego (a ostatnio wręcz ujemnego) LIBOR-u, to "Nabitym" mBank utrzymywał (utrzymuje?) oprocentowanie znacznie wyższe, niż pozostałym klientom. I twierdzi, że tak jest sprawiedliwiej, bo LIBOR nie odzwierciedla zmian ceny pieniądza na rynku międzybankowym.

   Dlaczego ten wyrok może być przełomem w sporze "Nabitych" z bankiem? Nawet nie ze względu na "hurtowe" rozstrzygnięcie, czyli połączenie przez sąd 20 podobnych pozwów i ich łączne rozpatrzenie. Główny dewelopment polega na tym, że sąd - zgodnie z wytycznymi Sądu Najwyższego w "sąsiednim" procesie grupowym 1247 osób - powołał biegłego, który miał przyjrzeć się klauzuli mówiącej o możliwościach zmian oprocentowania i powiedzieć na ile jej formuła była "sprawiedliwa". A więc: czy jest jakaś część wzrostu oprocentowania (lub braku jego spadku), którą można uznać za obiektywnie usprawiedliwioną. Biegły zaczął liczyć i...

   "Biegły w swojej opinii potwierdził, że parametrów, do których odwołuje się ogólnie klauzula zmiennego oprocentowania, nie sposób obiektywnie zweryfikować ani też nie da się z nich wyprowadzić żadnej formuły matematycznej. Skoro biegły z dziedziny ekonomii nie był w stanie tego ocenić, to tym bardziej nie było to możliwym dla przeciętnego konsumenta. W konsekwencji, jak uznał Sąd, kredytobiorcy słusznie domagają się obecnie zwrotu nadpłaconych rat odsetkowych"

   - piszą prawnicy reprezentujący klientów. Wyrok jest więc taki, że mimo zastosowania niekorzystnej dla klientów interpretacji abuzywności - czyli zgody sądu na rozstrząsanie czy abuzywność może być "stopniowalna", choć większość sądów uznaje, że jak coś jest abuzywne to nie trzeba powoływać żadnych biegłych, żeby szukać "poziomu sprawiedliwego abuzywności" - sąd stanął po stronie klientów. Czyli uznał, że nie da się z tej abuzywnej klauzuli nic "wycisnąć" (w sensie kompromisowego sposobu na ustalanie oprocentowania). Wygląda więc na to, że nawet postępując najbardziej "ostrożnie" jak się da i uwzględniając wszelkie okoliczności łagodzące konsekwencje istnienia klauzul abuzywnych w umowach, sąd podzielił roszczenia 20 klientów mBanku. Wartość nadpłat została określona na pół miliona złotych:

   "Sprawa dotyczyła nadpłaconych rat spłaty kredytu z okresu od 2006 do 2011 r. Wyrok jest już prawomocny i nie przysługuje od niego skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego. Bank musi się teraz spodziewać wezwań do zapłaty, a w razie dalszego oporu, także pozwów za kolejne lata"

   - piszą prawnicy. To oznacza, że za pięcioletni okres kredytu każdy z kredytobiorców otrzyma zwrot nadpłat w wysokości 25.000 zł, co w skali roku można przeliczyć na 5000 zł na osobę. Gdyby potraktować ten koszt jako preludium do całościowej akcji zwrotów pieniędzy dla wszystkich "Nabitych" kredytobiorców tzw. starego portfela, to łącznie bank musiałby wydać może nawet pół miliarda złotych. Jak to policzyłem? O tym dalej. Taka skala potencjalnego wydatku zapewne przesądza o tym, że bank odda to, co musi oddać tym 20 kredytobiorcom za pięcioletni okres kredytu - czyli pół miliona złotych - a o resztę kwot każe im się sądzić, nie reagując na żadne wezwania do zapłaty. Tu chodzi o zbyt duże pieniądze, żeby je oddać po dobroci. Zwłaszcza, że gdy sprawa się rozniesie, to zgłoszą się wszyscy pozostali "Nabici", którzy do tej pory się nie "dekonspirowali".

   "Niekorzystny wyrok w tym prociesie nie przesądza w sposób definitywny o racjach kredytobiorców i banku w szerszym spektrum.  Zwracamy uwagę na fakt, że w innych postępowaniach, co do tych samych lub bardzo podobnie sformułowanych roszczeń, stanowisko sądów było odmienne, zaś sprawy kończyły się wygraną banku. Takie decyzje podjął m.in. ten sam Sąd Okręgowy w Łodzi (sprawy: IIICa1706/15, IIICa967/15,IIICa 1046/15), oddalając analogiczne powództwa kredytobiorców. Wiele zatem zależy od okoliczności konkretnej sprawy. Z korzystnego dla kredytobiorców wyroku nie można wyciągnąć wniosku, że stanowisko kredytobiorców tzw. „starego portfela” w sporze z mBankiem jest z założenia zasadne"

   - pisze bank w oświadczeniu. Przesadzam z tym pół miliardem? No to policzmy. Bank nie podaje ilu ma kredytobiorców tzw. starego portfela, więc będą to z konieczności wyliczenia z d...użego palca wzięte ;-)). Przy założeniu, że "Nabitych" jest dziś 8.000 (to bardzo zgrubne szacunki - kiedyś było ich 20.000, ale część się dogadała z bankiem, a część już spłaciła kredyty) i przy założeniu, że roczna nadpłata przypadająca na każdego z klientów wynosi tylko 3.500 zł (czyli mniej, niż w sprawie "dwudziestki"), to na każdy dwudziestoletni kredyt przypadałoby 70.000 zł zwrotu.

   Dużo? Zerknąłem w pierwszy z brzegu kalkulator internetowy - to mniej więcej tyle, ile łączna różnica między odsetkami 300-tysięcznego kredytu oprocentowanego na 3% i na 1%. Rachunek trzyma się więc sensu, choć pewnie średnia wartość kredytu hipotecznego w starym portfelu wynosi mniej (statystyki dla całej branży mówią o 150.000 zł, ale w przypadku franków pewnie można mówić o 200.000 zł). Może więc, gdyby bank chciał dobrowolnie zadośćuczynić wszystkim "Nabitym", koszt wyniósłby nie pół miliarda tylko np. 350 mln zł. A gdyby rozbić rzecz na raty i dziś zwrócić tylko to, co "nabiło się" przez dotychczasowe 10 lat? I tak wyjdzie najmarniej 150-200 mln zł.

   CO PONIEDZIAŁEK MÓJ NOWY PROGRAM WIDEO! Zapraszam do oglądania nowego tygodnika wideo o wdzięcznej nazwie "Kasownik Samcika". Będzie o sprytnych sposobach na oszczędzanie, o studiowaniu, pracowaniu, zaciąganiu kredytu hipotecznego, o zakupach, kontach bankowych, ubezpieczeniach, lokatach, podatkach...Poza poradami finansowymi w każdym wydaniu czerstwy żart prowadzącego :-)), graficzna ciekawostka o pieniądzach oraz finansowy trik. Żeby nie przegapić kolejnych odcinków - zapraszam do subskrybowania kanału YouTube "Subiektywnie o finansach"  

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (8) Pokaż komentarze do wpisu „Parszywa dwudziestka, czyli o wyroku, który może kosztować nawet... pół miliarda złotych”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   niedziela, 23 października 2016 19:23
 • środa, 19 października 2016
  • Setki tysięcy klientów z zablokowanymi kontami? Grudniowy Armageddon z powodu... kowbojów

   Pisałem już jakiś czas temu o tajemniczych kwitach, które przychodziły do Was od banków i dotyczyły jakichś "rezydencji podatkowych". Niejeden czytelnik blogu spocił się widząc to-to w swojej skrzynce lub w systemie transakcyjnym swojego banku (bo część banków "wrzuciła" owo pisemko do internetu). Rzecz jest w sumie błaha, bo dotyczy tylko tego czy ktoś jest podatnikiem amerykańskim, czy też nie. W 2014 r. podpisaliśmy z Jankesami umowę, w której zobowiązaliśmy się przepytać na tę okoliczność posiadaczy kont w bankach, biurach maklerskich, funduszach inwestycyjnych. I tym sposobem ułatwić amerykańskiej "skarbówce" walkę z potencjalnymi oszustami podatkowymi. Amerykanów uwielbiamy i myśl o tym, że można im w czymś pomóc, napełnia nasze życia treścią.

   Czytaj też: Niby proste oświadczenie, ale bank wrzucił... dopiski 

   Czytaj też: Niezły Meksyk, czyli kowboje konfskują przelew. I co im zrobisz?

   owiadczenie_FATCAKochamy Amerykanów to tego stopnia, że zobowiązaliśmy się do zablokowania rachunków klientom, którzy założyli konta później, niż w połowie 2014 r. i swoim stosunkiem do amerykańskiego fiskusa się nie pochwalą. Sankcje na klientów banków, maklerów i funduszy inwestycyjnych mają spaść na początku grudnia tego roku. Prawdopodobnie większość klientów banków już takie zobowiązania podpisała (choć mogą się zdarzyć niemiłe wyjątki), ale wiem, że jest duży problem jeśli chodzi o klientów funduszy inwestycyjnych. W firmach zarządzających funduszami przyznają, że sytuacja z oświadczeniami nie jest dobra. Tradycyjny sposób ich wysyłania - pocztą do skrzynki z prośbą o odesłanie podpisanego oświadczenia - dał znacznie gorsze efekty, niż wyświetlanie klientom "cyfrowych" formularzy w systemach transakcyjnych banków. W PKO TFI powiedzieli mi, że "amerykański" papier FATCA złożyło do tej pory 55% ich klientów.

   Co to oznacza? Jeśli klient będzie chciał sprzedać udziały w posiadanym funduszu, nie będzie mógł tego zrobić (to może go narazić na koszty, bo wcale nie jest pewne, iż cena jednostek uczestnictwa danego funduszu po odblokowaniu rachunku nie będzie już mniej atrakcyjna). Nie będzie też mógł kupić nowych funduszy, ani wycofać z konta nie wykorzystanej gotówki. To będzie niczym ubezwłasnowolnienie.

   "Podejmujemy dodatkowe działania mające na celu pozyskanie brakujących oświadczeń, np. bezpośredni kontakt z klientami, dodatkowa wysyłka przypominająca z dołączoną, opłaconą kopertą zwrotną. Ale w sytuacji gdy nie otrzymamy oświadczenia FATCA we wskazanym w ustawie terminie, zobowiązani będziemy do blokady rejestrów uczestników do czasu dostarczenia brakującego oświadczenia. Niestety, nasze możliwości wpływu na klientów są ograniczone, choć mamy nadzieję, że FATCA nie będzie stanowić znaczącej uciążliwości dla naszych klientów"

   - napisała mi przedstawicielka TFI PKO Izabela Pieńkowska. Ilu klientów funduszy inwestycyjnych może dotyczyć całe zamieszanie z FATCA? Monika Piątkowska z firmy ProService - to największy tzw. agent transferowy, czyli firma pomagająca rozliczać transakcje zawarte przez klientów funduszy - napisała mi, że oświadczenie powinno złożyć prawdopodobnie ponad 700.000 klientów funduszy. Co prawda na całym rynku udało się je wydębiś z 60%-70% klientów, ale są towarzystwa funduszy, w których ten odsetek jest mniejszy, niż 50%. To nie jest zabawne. Rozumiem chęć pomocy amerykańskim sojusznikom. W końcu mają dużo czołgów, BlackHawki i może kiedy zniosą dla nas wizy. Nie rozumiem natomiast tego, że koszty owej pomocy - wynegocjowanej na poziomie międzyrządowym - są przerzucane na polskie instytucje finansowe, czyli pośrednio na polskich konsumentów.

   Czytaj też: Tak polscy klienci przycisnęli do ściany amerykańskiego giganta

   Czytaj też: Wielka polityka i gra w zielone, czyli... cofnięty przelew

   20160502_fi_liczba_klientowA najbardziej mnie wkurza fakt, że z tak błahego - z "polskiego" punktu widzenia - powodu jak brak oświadczenia dotyczącego rezydencji podatkowej w USA, polskie władze zgodziły się blokować swoim obywatelom dostęp do ich aktywów i pieniędzy. Do jasnej cholery! Czy interes amerykańskiego rządu jest ważniejszy, niż interes polskiego podatnika i konsumenta? Uważam, że w tej sytuacji polski rząd powinien zrobić jakąś kampanię informacyjną, która pomoże instytucjom finansowym w wykonywaniu "roboty głupiego", czyli przyjmowaniu od klientów oświadczeń, które wymyślili sobie Jankesi, bo mają dziurawy budżet. Niech rząd coś wymyśli, by na początku grudnia jak najmniej klientów znalazło się w d...użych tarapatach.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (10) Pokaż komentarze do wpisu „Setki tysięcy klientów z zablokowanymi kontami? Grudniowy Armageddon z powodu... kowbojów”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   środa, 19 października 2016 13:19

Archiwum

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny