Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

17. Pochwała subiektywności

 • poniedziałek, 25 lutego 2019
 • poniedziałek, 23 kwietnia 2018
 • czwartek, 06 kwietnia 2017
  • W subiektywności idzie nowe. Po ośmiu latach blog się rozrasta. Poznajcie wersję deluxe!

   Dziś dla mnie ważny dzień. Oddaję w Wasze ręce nową stronę "Subiektywnie o finansach". Od dziś interwencje w Waszych sprawach, prześwietlenia reklam, recenzje nowych ofert finansowych i poradniki edukacyjne, a także moje programy wideo będę prezentował na stronie www.subiektywnieofinansach.pl. Mam nadzieję, że odświeżona "subiektywność" przypadnie Wam do gustu. Dzięki nowemu układowi treści będę mógł Wam pokazać więcej ciekawych tekstów naraz i w bardziej atrakcyjnej - jak sądzę - formie. "Jednowymiarowość" blogu zawsze mi troszkę doskwierała, zwłaszcza w najbardziej "płodne" dni, kiedy miałem Wam do powiedzenia więcej, niż byłem w stanie zmieścić na blogowej stronie.

   Dla tych z Was, którzy pożądają po prostu codziennej dawki felietonu o pieniądzach, zmieni się niewiele - na samej górze nowej strony znajdziecie najważniejsze teksty, które napisałem w ostatnich dniach. Dla tych, którzy oczekują ode mnie więcej... cóż, teraz będzie mi łatwiej Wam dogodzić. Na nowej stronie "Subiektywnie o finansach" znajdziecie m.in.:

   >>> specjalną sekcję "Prześwietlamy reklamy" z analizami reklam emitowanych obecnie w mediach. Sprawdzam, czy w ofertach nie ma haczyków i czy reklamy nie pomijają niczego ważnego. Jeśli jeszcze nie prześwietliłem reklamy, która Was zainteresowała - po prostu dajcie znać przez formularz kontaktowy na stronie

   >>> sekcję dla posiadaczy oszczędności "Prześwietlamy inwestowanie". Będę tam przedstawiał nowe pomysły na lokowanie oszczędności - oferty akcji, obligacji korporacyjnych, najciekawsze fundusze, inwestycje alternatywne...

   >>> dla tych z Was, którzy mają bardzo sprecyzowane zainteresowania, przygotowałem cztery sekcje tematyczne - "Wokół portfela" (o nowych ofertach banków, firm ubezpieczeniowych, pośredników), "W twojej sprawie" (tu zebrałem wszystkie sprawy, w których ostatnio występowałem w Waszej obronie i powstał o tym tekst - bo wiele spraw udaje mi się dla Was załatwić też "zakulisowo" i bez śladów), "Portfel i technologie" (tu będą moje felietony o nowinkach technologicznych, które ułatwiają zakupy, zarządzanie pieniędzmi albo ich transferowanie) oraz "Na wokandzie" (tu zebrałem najciekawsze, przełomowe albo w jakiś sposób znaczące wyroki sądowe z dwóch ostatnich lat - to nie jest baza wszystkich wyroków, ale przegląd najciekawszych).

   >>> sekcję "Dziś porównuję", w której analizuję kilka podobnych do siebie produktów finansowych i pomagam Wam dokonać wyboru lepszego z nich

   >>> bazę wiedzy o Waszych portfelach, gdzie znajdziecie najciekawsze felietony na temat tego jak oszczędzamy, ile zarabiamy, jak pracujemy, jak kupujemy i płacimy. Jeśli szukacie nowych danych dotyczących finansów - jest szansa, że tam je znajdziecie

   >>> nową sekcję poradnikową. Piszecie do mnie żebym poradził Wam coś na taki czy inny problem finansowy. Większość tych problemów omawiałem już w ciągu ośmiu lat blogowania, ale te poradniki były do tej pory mocno schowane i jedyną szansą, żeby do nich dotrzeć, było przeczesywanie wyszukiwarek. Teraz będzie prościej. Najważniejsze poradniki zebrałem w jednym miejscu, a sukcesywnie będę dokładał kolejne - będą to zaktualizowane wersje poradników opublikowanych na samcik.blox.pl.

   >>> na nowej stronie będę prowadził dla Was czaty i webinary. Ostatnio nie byłem w stanie odpowiadać na wszystkie Wasze mejle, ale chcę, żebyśmy utrzymywali systematyczny kontakt, dlatego wkrótce zaproponuję nowe formy, dzięki których - mam nadzieję - będę bardziej dla Was dostępny jeśli będziecie potrzebowali porady dotyczącej pieniędzy

   >>> łatwiej dostaniecie się teraz do moich filmów, bo dorobiłem się wreszcie sekcji z klipami wideo, które na samcik.blox.pl musiałem wrzucać pod najnowszym tekstem i tym samym zamulać stronę. Teraz moje najpopularniejsze cykle wideo będziecie mogli obejrzeć w jednym miejscu (a reszta - tak jak dotąd - jest na YouTube).

   >>> mam specjalne miejsce na sondy i ankiety - będę Was pytał o różne sprawy i prosił o opinię. Jeśli Wam się spodoba i będziecie chętnie odpowiadać - będę ogłaszał wyniki raz na jakiś czas na "Subiektywnie o finansach"

   Od razu proszę, żebyście dodali nową stronę "Subiektywnie o finansach" do ulubionych i nie zapominali o niej przy porannej kawie oraz przy innych okazjach :-). Nie lubię zmian i łatwo przywiązuję się do starego, ale... blog ma już dokładnie osiem lat i tydzień. W ciągu 2927 dni opublikowałem w nim 3366 wpisów. Czyli średnio więcej, niż jeden dziennie (włączając święta)! Kliknęliście w tym czasie notki blogu aż 34.576.000. Mój licznik odwiedzin orzekł, że tylko przez ostatnie cztery lata było tu prawie 8,2 mln ludzi (lub trochę mniej jeśli czasem czyścicie w swoich komputerach cookies ;-)). Wszyscy zasłużyliśmy na nową odsłonę ;-).

   Bardzo Wam dziękuję za to, co było i z nadzieją czekam na to co będzie. Postaram się trzymać poziom i - tak jak do tej pory - okraszać subiektywność solidnymi argumentami. Nie zmieni się też inna cecha blogu: w dalszym ciągu - tak, jak przez poprzednich osiem lat - codziennie będę Wam serwował coś nowego, nierzadko podnosząc przy tym ciśnienie bankowcom ;-)). Gorąco zapraszam do odwiedzania - dziś i codziennie - nowej strony www.subiektywnieofinansach.pl. Napiszcie czy Wam się podoba.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (39) Pokaż komentarze do wpisu „W subiektywności idzie nowe. Po ośmiu latach blog się rozrasta. Poznajcie wersję deluxe!”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   czwartek, 06 kwietnia 2017 09:01
 • wtorek, 21 czerwca 2016
  • Finansowe blogi coraz mocniejsze i to... nie tylko w internecie. Maffashion, drżyj! ;-)

   Miła wiadomość: blogerzy finansowi coraz skuteczniej "zapładniają" nie tylko tzw. przeciętnych zjadaczy, ale i "tradycyjne" media. Z najnowszej analizy "Press Service", firmy zajmującej się monitorowaniem mediów wynika, że w radiu, telewizji, prasie oraz internecie blogerzy finansowi - w tym autor Waszego ulubionego blogu, "Subiektywnie o finansach" - są czwartą najczęściej cytowaną grupą blogerów. W zeszłym roku w mediach mówiono, pisano i pokazywano nas, blogerów finansowych, prawie 2300 razy. Przyznaję, nie daliśmy rady blogerkom modowym (12500 cytowań i wzmianek, z czego największą część zgarniała niejaka Maffashion), czy lifestylowym (5700 wzmianek), ale pod względem "cytowalności" wyprzedziliśmy np. blogerów podróżniczych, piszących o rodzicielstwie, czy tych o urodzie i zdrowiu.

   pressservice

   Niezmiernie mnie cieszy fakt, iż w grupie najczęściej cytowanych blogów w Polsce subiektywność znalazła się w ścisłej czołówce, na ósmym miejscu (niemal 700 wzmianek w mediach). W tej elicie znalazło się też dwóch moich kolegów "po linii" blogowej - Michał Szafrański (jego blog "Jak oszczędzać pieniądze" był cytowany ponad 1000 razy) oraz Marcin Iwuć, który prowadzi blog "Finanse Bardzo Osobiste" (prawie 450 wzmianek w mediach). To kolejny dowód na to, że subiektywność jest opiniotffffurcza. Oto co na temat blogów finansowych napisał "Press Service":

   "Blog Michała Szafrańskiego cieszył się szczególną popularnością w internecie – aż 89% materiałów pochodziło właśnie z sieci. W prasie, radiu i telewizji liderem został serwis Macieja Samcika – Samcik.blox.pl, który przywoływano przede wszystkim w TVN24 BiŚ, Radiu TOK FM i TVP Info. Jednocześnie blog zajął drugie miejsce pod względem liczby publikacji"

   Cieszę się, że wspólnie z Michałem i Marcinem - oraz innymi blogerami finansowymi - uzyskaliśmy solidny autorytet jeśli chodzi o mówienie o pieniądzach. Co by nie mówić, pisanie o oszczędzaniu, inwestowaniu, zarządzaniu domowym budżetem i innych nudziarstwach jeszcze dwa-trzy lata temu było działalnością niszową, która interesowała stosunkowo nieliczną garstkę obserwatorów. Dziś blogi finansowe to czwarta najbardziej wpływowa - w sensie wzbudzania zainteresowania tradycyjnych mediów, a w konsekwencji ich odbiorców - część blogosfery. A będzie więcej, bo nikt tak jak bloger nie przekona Was, że pieniądze są sexy ;-). Ja już przekonuję od ponad siedmiu lat. A liczba tekstów w blogu przekroczyła już 3000. Przez tych siedem lat kliknęliście tu mniej więcej 30 milionów razy.  Wciąż też udaje mi się łączyć blogowanie z działalnością stricte dziennikarską.

   CHŁON SUBIEKTYWNOŚĆ TAK JAK LUBISZ. Subiektywność jest multifunkcyjna i się często dyslokuje ;-). Można ją spotkać tu i tam. W internecie, mediach społecznościowych, na wideo, w prasie, książkach oraz na spotkaniach, odczytach, konferencjach - wszędzie tam, gdzie mówi się o pieniądzach.

   autopromo4SPOTKAJ SUBIEKTYWNOŚĆ W INTERNECIE! Blog "Subiektywnie codziennie, od ponad siedmiu lat, zapewnia niezbędną dawkę wiedzy dotyczącą Waszych pieniędzy. Prześwietlanie produktów finansowych, ekskluzywne wiadomości o nowych produktach oraz piętnowanie skandalicznych praktyk i interwencje w sprawach czytelników. Zaglądajcie na samcik.blox.pl codziennie, nowy wpis wpada tu zwykle tuż po godz. 9.00. Jeśli chcecie wiedzieć jeszcze więcej i ze mną podyskutować, zostańcie fanami blogu na Facebooku (jest nas już ponad 33.000!), na Twitterze (ponad 8000 followersów). Zapraszam też do bezpośredniego kontaktu mejlowego:maciej.samcik@gazeta.pl

   autopromo2ZOBACZ SUBIEKTYWNOŚĆ W EKSTREMALNYCH AKCJACH. Opowiadam o domowych finansach nie tylko tekstem, ale i ruchomymi obrazami. Żeby Wam się nie nudziło robię przy tym różne głupie rzeczy: skakałem na spadochronie, dałem sobie obić twarz przez byłego trenera Tomasza Adamka, latałem w tubie aerodynamicznej, w której ćwiczą kosmonauci, ćwiczyłem na najnowocześniejszym w Polsce symulatorze lotów, jeździłem autobusem, gokartem, grałem w golfa i ruletkę. Zasubskrybuj mój kanał na Youtube (w tym kinie siedzi już prawie 2000 fanów i jest ponad 60 filmów, które obejrzeliście ćwierć miliona razy). 

   autopromo11SUBIEKTYWNA EKIPA SAMCIKA IDZIE NA OSTRO W "WYBORCZEJ". Blog "Subiektywnie o finansach" zyskał tak dużą popularność, że zaowocował autorskimi stronami w "Gazecie Wyborczej".Co czwartek na stronach gospodarczych ukazuje się tygodnik "Pieniądze Ekstra", w którym grupa moich kolegów, zwana Ekipą Samcika, radzi jak sprytnie kupować, jak się nie dać nabrać w sklepie, co zrobić, żeby wyplątać się z finansowych tarapatów i jak mieć więcej pieniędzy.Jeśli potrzebujecie rady albo pomocy w sprawie niekoniecznie związanej z produktami finansowymi - piszcie na ekipasamcika@wyborcza.biz. Moi ludzie nie zostawią Was bez pomocy. 

   autopromo3SUBIEKTYWNOŚĆ DO PODUSZKI, NA WAKACJE, NA PREZENT: o oszczędzaniu, inwestowaniu i zarządzaniu domowymi pieniędzmi piszę też w moich książkach, które możecie kupić w dobrych księgarniach oraz w internecie. Dowiecie się z nich jak założyć pierwszy plan systematycznego oszczędzania, jak nie dać się okraść przez internet, jak odróżnić tani kredyt od drogiego, jak nie dać się nabić w niby-ubezpieczenie, jak nauczyć dziecko oszczędności...

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (4) Pokaż komentarze do wpisu „Finansowe blogi coraz mocniejsze i to... nie tylko w internecie. Maffashion, drżyj! ;-) ”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   wtorek, 21 czerwca 2016 08:22
 • sobota, 18 czerwca 2016
  • Cztery pytania o rozsądne lokowanie pieniędzy i fajne nagrody do wzięcia! Ogłaszam konkurs ;-)

   Spadające oprocentowanie bankowych depozytów robi swoje. Ostatnimi czasy dostaję od Was mnóstwo pytań o to jak ulokować pieniądze, żeby nie trzeba było frustrować się oglądaniem jak rosną w tempie np. 1% w skali roku. Sęk w tym, że choć większość posiadaczy oszczędności się frustruje, to nie każdemu mogę pomóc. Przyczyny są dwie. Pierwsza to taka, że do momentu zbudowania podstawowej poduszki finansowej i tak nie ma sensu zabierać pieniędzy z banku lub konta oszczędnościowego (a duża część z nas takiej poduszki jeszcze nie ma). Druga to taka, że nawet jeśli poduszkę finansową mamy, to mamy też irracjonalny strach przez lokowaniem pieniędzy inaczej, niż w banku. Wydaje nam się, że to musi być ryzykowne, wymaga zainwestowania ogromnych pieniędzy, jest dostępne tylko dla posiadaczy ekskluzywnej wiedzy oraz doktoratu z finansów. Staram się rozprawiać z tymi mitami, a w ramach zachęty, byście jeszcze liczniej chcieli mi w tym towarzyszyć, niniejszym ogłaszam konkurs! 

   Aby wziąć w nim udział trzeba będzie odpowiedzieć na kilka pytań związanych z lokowaniem oszczędności oraz zapisać się na newsletter akcji "Dywidenda jak w banku", w której wspólnie z blogerem Albertem Rokickim opowiadamy o tym jak w miarę bezpiecznie lokować oszczędności i mieć z nich więcej, niż w banku. Oczywiście jeśli ktoś już zapisał się na newsletter, to nie musi robić tego drugi raz :-). Zapis na newsletter konkursowy jest jednocześnie zapisem na newsletter blogu "Subiektywnie o finansach", za pomocą którego wkrótce zacznę Was powiadamiać o najciekawszych wpisach.

   Pytania konkursowe nie są trudne i nawiązują do tekstów, które ukazały się w ramach akcji w blogu. Kto je czytał - odpowie w mig. A kto nie czytał - może jeszcze nadrobić zaległości, bo lista tekstów jest poniżej, razem z linkami. Jedno z pytań dotyczy klipów, które w ramach akcji "Dywidenda jak w banku" nagraliśmy. Ale je też wklejam w ramach podpowiedzi. Odpowiedzi na pytania konkursowe proszę wysyłajcie na adres e-mailowy dywidenda-konkurs@gazeta.pl od teraz (niedziela, 19.06.2016 r. do 30.06.2016 r. (czwartek za półtora tygodnia). do północy. Żeby zapisać się na newsletter trzeba kliknąć w ten link, albo w okienko, które będzie się Wam wyświetlało, gdy będziecie czytali niektóre wpisy blogowe. A nagrody? 

   autopromo3>>> Trzy samcikowe książki "Moje pierwsze kieszonkowe" z autografem autora (dowiesz się z nich jak nauczyć dziecko oszczędzania, jak bezpiecznie kupować przez smartfona i jak nie dać się okraść przez internet)

   >>> Trzy samcikowe książki  "Jak inwestować i pomnażać oszczędności", bestsellera o zarządzaniu domowymi pieniędzmi, w którym znajdziesz informacje o tym jak sporządzić pierwszy plan systematycznego oszczędzania, jak wybrać najlepsze fundusze inwestycyjne, jak inwestować pieniądze w obligacje, akcje, nieruchomości, złoto, wino...

   >>> Dziesięć e-wydań samcikowej książki "100 potwornych opowieści o pieniądzach, czyli jak żyć, zarabiać i wydawać z głową", w której rozwiązuję większość typowych problemów, jakie możecie mieć z pieniędzmi w życiu. Jak wybrać najlepsze konto bankowe, jak dobrze ubezpieczyć mieszkanie, samochód i życie, jak wyjść z pętli długów?

   dywidkonkurs>>> Przewodnik po restauracjach "GoOut 2016", w którym są kupony zniżkowe do kilkuset restauracji. Kupony obowiązują w 100 najlepszych warszawskich restauracjach. Kupony pozwalają wybrać trzy dowolne dania główne po 1 zł w każdej z nich (łącznie aż 300 dań po 1 zł). Rabatownik działa bez przerwy, od poniedziałku do niedzieli, przez cały rok

   smartwatchsony>>> Smartwatch Sony SW2 z ekranem dotykowym o przekątnej 1.6 cala i współpracujący ze smartfonami wyposażonymi w Androida 4.0 lub nowszego, obsługuje też płatności NFC. 

   >>> Nagroda gwarantowana: każdy kto zapisze się na newsletter i udzieli odpowiedzi na pytania konkursowe otrzyma gwarantowaną nagrodę - e-book poświęcony inwestowaniu dywidendowemu. Jak zmontować sobie prywatną emeryturę z dywidend wypłacanych przez największe koncerny?

   Jak widzicie: możliwości wygrania nagród jest sporo. Każdy/każda z Was, odpowiadając na pytania konkursowe, może wybrać preferowaną nagrodę. Nie gwarantuję, że będę w stanie spełnić każde życzenie, ale jeśli wśród zwycięzców znajdą się osoby, które dzięki zamianie nagród będą jeszcze bardziej zadowolone - spróbuję taką zamianę (za obopólną zgodą) przeprowadzić. Czas na pytania:

   >>> Pytanie 1. Ile wynosiła (z dokładnością do pół punktu procentowego) średnia stopa dywidendy wypłacanej przez spółki z indeksu WIG20 w maju 2016 r.? Czy była wyższa, czy też niższa od średniego oprocentowania depozytów bankowych?

   >>> Pytanie 2. Jaką maksymalnie ulgę podatkową można będzie odpisać od podatku za 2016 r. dzięki posiadaniu konta IKZE? Podkreślam: maksymalną, a więc dostępną dla osób zamożnych, płacących wysokie podatki

   >>> Pytanie 3. Przy jak długiej inwestycji w indeks S&P 500, odzwierciedlający zmiany cen akcji największych amerykańskich firm, ryzyko straty spadało w przeszłości (statystyki za lata 1926-2015) do okrągłego zera? 

   >>> Pytanie 4. Produkty których dwóch słynnych koncernów płacących dywidendy (jeden z nich płaci ją nieprzerwanie od 100 lat!) były rekwizytami w klipach wideo, które nagrałem w ramach akcji "Dywidenda jak w banku"?

   Losowanie nagród odbędzie się najpóźniej 5 lipca przy udziale "sierotki", którą będzie Albert Rokicki. Losowanie będzie wyglądało tak, że najpierw wybierzemy nagrodę, która będzie losowana, potem wylosujemy jednego/jedną z Was, następnie sprawdzimy czy odpowiedzi na pytania są prawidłowe, potem ustalimy czy Wasz adres e-mail jest zgłoszony w bazie newslettera akcji "Dywidenda jak w banku", a jeśli wszystko się będzie zgadzało, to oficjalnie potwierdzimy wygraną danej osoby. Wszystko jasne? To czas na pytania konkursowe. Proszę, byście w treści e-maila zaznaczali na które pytanie w danym momencie odpowiadacie. I jeszcze jeden drobiazg: pamiętajcie, że e-mail z odpowiedzią na pytania konkursowe powinien zawierać następujące informacje: imię i nazwisko uczestnika oraz telefon kontaktowy uczestnika. Pamiętajcie też proszę, że adres z którego piszecie, żeby odpowiedzieć na pytanie konkursowe, powinien być tym samym, na który zamówiliście newsletter akcji "Dywidenda jak w banku". Jeśli Waszych zgłoszeń będzie dużo, nie wykluczam, że zorganizuję dogrywkę konkursową, w której z automatu wezmą udział osoby biorące udział w bieżącej zabawie. A tymczasem... pozwólcie, że przekażę Wam kilka pomocy naukowych :-).

   WIZYTÓWKA SAMCIKA, LONGTERMA I AKCJI "DYWIDENDA JAK W BANKU": Zapraszam do obejrzenia wideowizytówki o tym kim jest Samcik, kim jest Longterm i dlaczego zajmujemy się lokowaniem pieniędzy w spółki dywidendowe. Nakręciliśmy ten klip zwłaszcza tych z Was, którzy Alberta albo mnie jeszcze do tej pory nie poznali:

   DO TEJ PORY W RAMACH AKCJI „DYWIDENDA JAK W BANKU" PISAŁEM:

   >>> 13 kwietnia: "W poszukiwaniu dywidendy pewnej jak w banku, czyli wielka koalicja rusza do akcji" - o tym dlaczego lokuję swoje pieniądze nie tylko w banku i dlaczego biorę udział w największej edukacyjnej akcji blogerów, jaką kiedykolwiek widział nasz kraj. 

   >>> 21 kwietnia: "Na jak długo trzeba kupić akcje, żeby mieć (prawie) pewność, że się zarobi?" - o tym, że inwestowanie pieniędzy wcale nie musi być bardzo ryzykowne, gdyż statystyki z ostatnich 100 lat pokazują, że w długim terminie ryzyko utraty zainwestowanego w akcje kapitału jest niewielkie. A przynajmniej tak było do tej pory

   >>> 11 maja: "Oprocentowanie lokat sięga dna. Wyższe zyski tylko dla pięknych i bogatych?" - o tym jakie warunki trzeba spełnić, żeby wychylić nos z banku i zacząć lokować oszczędności w spółki wypłacające regularnie dywidendy.

   >>> 25 maja: "Oszczędności ulokowane w tym banku przez pięć ostatnich lat dawały po 5% rocznie. Jak to możliwe?" - o tym, że bycie udziałowcem dużej, solidnej, stabilnej firmy daje możliwość traktowania tej lokaty kapitału jako odpowiednika depozytu bankowego. Wartość spółki jest stabilna, a do kieszeni wpływa ci co roku dywidenda, która jest kilka razy wyższa, niż odsetki od bankowego depozytu.

   >>> 17 czerwca:  "Jak dostać money-back z urzędu skarbowego? Masz tylko pół roku, by o to zadbać!" - o tym, że istnieją preferencyjne "opakowania" do długoterminowego lokowania oszczędności. I że dzięki lokowaniu pieniędzy w takich "opakowaniach" można całkiem solidnie zaoszczędzić na podatkach. Jak to zrobić? I ile można wycisnąć od "skarbówki"?

   Oprócz tego w blogu były wpisy nawiązujące do akcji:

   >>> "Buty, ciuchy, cukierki... Kto dobrze przewidział, z 10.000 zł wycisnął milion. Inwestycje 25-lecia". O tym, że jeśli jesteś fanem jakiejś marki, namiętnie używasz jej produktów, wierzysz w jej przyszłość, to... czasem warto stać się jej udziałowcem. Bo "niechcący" możesz w ten sposób zostać milionerem 

   >>> "Pięć cytatów Warrena Buffeta, które musisz poznać". Warto czasem posłuchać ludzi, którzy wiedzą jak się zarabia pieniądze. A tu macie pięć cytatów z gościa, który zarobił fortunę długoterminowo inwestując w firmy, w które wierzy. Ja w lokowaniu swoich prywatnych oszczędności kieruję się tymi zasadami od ponad 20 lat i na razie wychodzi mi to na zdrowie.

   Nagrałem też krótkie klipy, w których razem z Longtermem opowiadam o tym jak lokujemy nasze oszczędności. Longterm opowiada o tym dlaczego ma w nosie depozyty bankowe, a ja  o tym dlaczego nie mam tak, jak Longterm ;-)..Żeby przekonać Was do długoterminowego lokowania oszczędności o mało nie dałem sobie zrobić... nie, nie mogę o tym mówić, to zbyt bolesne doświadczenie:-). 

   Mieliśmy też z Wami dwa internetowe spotkania - webinaria, w których opowiadaliśmy o podstawach inwestowania w spółki dywidendowe oraz o tym jak lokować oszczędności na rynku kapitałowym i jednocześnie oszczędzać na podatkach.odpowiadaliśmy na Wasze pytania. Zapis pierwszego spotkania jest pod niniejszym linkiem, natomiast zapis drugiego znajduje się poniżej:

   Regulamin konkursu "Dywidenda jak w banku"

   1. Postanowienia ogólne. Organizatorem konkursu i fundatorem nagród  jest Maciej Samcik, zam. ul. Światowida 49/58, 03-144 w Warszawie. Zasadą konkursu jest prawidłowa odpowiedź na zadane pytania konkursowe. Regulamin stanowi podstawę konkursu i określa prawa i obowiązki jego uczestników.

   2. Uczestnictwo w konkursie. Uczestnictwo w konkursie jest nieodpłatne. Uczestnikami konkursu mogą być osoby fizyczne, pełnoletnie, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych oraz zamieszkałe na stałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które spełnią warunki określone w regulaminie. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w konkursie tylko za zgodą swoich rodziców lub opiekunów prawnych. Uczestnikami konkursu nie mogą być członkowie rodziny Organizatora. Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z akceptacją przez uczestnika regulaminu w całości. Uczestnik zobowiązuje się do przestrzegania określonych w nim zasad, jak również potwierdza, iż spełnia wszystkie warunki, które uprawniają go do udziału w konkursie. Uczestnictwa w konkursie oraz praw i obowiązków z nimi związanych, w tym także prawa do żądania wydania nagrody, nie można przenosić na inne osoby.

   3. Przebieg i warunki udziału w konkursie. Konkurs został ogłoszony w blogu „Subiektywnie o finansach” (strona www.samcik.blox.pl) oraz na stronie blogu na Facebooku. Uczestnicy konkursu przesyłają do organizatora konkursu odpowiedzi na zadane pytania konkursowe na adres e-mail dywidenda-konkurs@gazeta.pl. Odpowiedzi powinny być wysłane w okresie 19 czerwca 2016 r. - 30 czerwca 2016 r. Nadesłanie odpowiedzi jest jednoczesne ze zgłoszeniem się uczestnika do udziału w konkursie. Uczestnik zgłaszający się do konkursu jednoznacznie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez organizatora dla celów przeprowadzenia konkursu. Korespondencja e-mail z odpowiedzią na pytanie konkursowe powinna zawierać następujące informacje: imię i nazwisko uczestnika oraz telefon kontaktowy uczestnika.

   4. Zasady wyłaniania zwycięzców. W konkursie nagrody zostaną przyznane drogą losowania, które odbędzie się najpóźniej 5 lipca 2016 r. Wylosowane adresy e-mail będą zweryfikowane pod kątem kompletności podanych informacji formalnych (imię, nazwisko, e-mail, telefon), prawidłowości odpowiedzi na zadane pytania, spełnianie warunku zapisu na newsletter. Odpowiedzi należy wysyłać na adres:dywidenda-konkurs@gazeta.pl

   5. Nagrody. W konkursie zostaną przyznane następujące nagrody: trzy książki "Moje pierwsze kieszonkowe", trzy książki "Jak inwestować i pomnażać oszczędności", dziesięć e-wydań książki "100 potwornych opowieści o pieniądzach", smartwatch Sony SW2, przewodnik po restauracjach "Go Out 2016", dwie bezpłatne konsultacje dotyczące zarządzania domowym budżetem. Każdy uczestnik spełniający warunek zapisu na newsletter otrzyma nagrodę gwarantowaną - e-booka o inwestowaniu dywidendowym.

   Nagrody zostaną wysłane pocztą lub pocztą kurierską w terminie 30 (trzydziestu) dni od daty ogłoszenia wyników konkursu na adres wskazany w e-mailu. Nagrody w postaci e-wydań zostaną wysłane w tym samym terminie na adres e-mail uczestnika. Laureaci nie nabywają prawa do nagrody, jeżeli nie spełnili któregokolwiek z warunków określonych w niniejszym regulaminie, w tym nie wskazali danych umożliwiających realizację prawa do nagrody. W takim wypadku nagroda pozostaje do dyspozycji organizatora. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za nieprawidłowości związane z opóźnieniem lub niedoręczeniem powiadomienia o wygranej wynikającymi z błędnego podania przez nagrodzonego uczestnika konkursu adresu lub innych danych, na który to adres zostało wysłane powiadomienie o nagrodzie.

   Organizator nie ponosi odpowiedzialności za niezgodne ze stanem faktycznym podanie przez nagrodzonego uczestnika konkursu danych kontaktowych, adresu zamieszkania oraz innych danych służących do identyfikacji oraz za wszelkie niezgłoszone organizatorowi zmiany tych danych. W celu dokonania identyfikacji zwycięzcy przy odbiorze nagrody winien on okazać dokument tożsamości ze zdjęciem.

   6. Postępowanie reklamacyjne. Reklamacje dotyczące spraw związanych z konkursem należy składać na piśmie wraz z uzasadnieniem do organizatora na adres e-mail  dywidenda-konkurs@gazeta.pl.. Reklamacje dotyczące przebiegu należy składać od dnia ogłoszenia o konkursie do 14. dnia od daty zamknięcia konkursu. Reklamacje dotyczące jakości nagród należy składać w terminie 30 dni od dnia odbioru. Reklamacje rozpatrywać będzie organizator w terminie 30 (trzydziestu) dni od dnia ich otrzymania. Odpowiedź w sprawie reklamacji zostanie przesłana na adres wskazany w piśmie zawierającym reklamację lub na adres e-mail, z którego nadesłano reklamację.

   7. Ochrona danych osobowych. Dane osobowe uczestników konkursu będą przetwarzane w celach przeprowadzenia konkursu, wyłonienia zwycięzcy i przyznania, wydania i odbioru nagrody. Dane osobowe uczestników konkursu będą wykorzystywane zgodnie z warunkami określonymi w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych Administratorem danych osobowych jest Maciej Samcik. Przetwarzanie danych, o których mowa w ustępie 1. niniejszego paragrafu, obejmuje także publikację imienia i nazwiska uczestnika jako zwycięzcy konkursu. Uczestnik ma prawo wglądu do swoich danych osobowych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz ich niepodanie uniemożliwia udział w konkursie.

   8. Postanowienia końcowe. W sprawach nieuregulowanych regulaminem zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (5) Pokaż komentarze do wpisu „Cztery pytania o rozsądne lokowanie pieniędzy i fajne nagrody do wzięcia! Ogłaszam konkurs ;-)”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   sobota, 18 czerwca 2016 23:23
 • czwartek, 31 marca 2016
 • wtorek, 11 sierpnia 2015
  • Tak dalej być nie może! Uruchomić Narodowy Program Ratowania przed Nieruchomością!

   Uchwalenie przez Sejm ustawy, która ma pomóc frankowym kredytobiorcom, wywołało skutki porównywalne z rozszczelnieniem Puszki z tą, no... Pandorą :-). Kredytobiorcy, którzy mają kredyty w złotych natychmiast podnieśli lament, że oni też chcą pomocy. I słusznie, bo skoro banki mają umarzać tym, którzy nie byli rozsądni, to tym bardziej powinni umarzać rozsądnym. Odezwali się też ci najrozsądniejsi, którzy nie mają żadnych kredytów, gdyż mieszkają z mamusią. Oni też zaczęli słusznie żądać prezentu za to, że nie obciążyli swoimi problemami sektora bankowego, tylko rozwiązują je sami (pardon, wspólnie z mamusią), ograniczając wyuzdaną konsumpcję. Tylko patrzeć jak po pomoc do banków zgłoszą się bezdomni, którzy nie tylko nikogo nie obciążają swoimi kłopotami, nawet mamusi (no dobra, obciążają za to opiekę społeczną), ale wręcz zwiększają dostępność mieszkań na rynku, by banki w ogóle mogły jeszcze komuś udzielać kredytów, a nie tylko je umarzać.

   W tym dramatycznym stanie rzeczy każdy mógłby się załamać, nawet nowy pan Prezydent, który myślał, że od zaprzysiężenia będzie miał już z górki, bo jego wyborcze obietnice spełni rząd (w sumie racja: dlaczego on miałby cokolwiek wypełniać? wystarczy, iż obiecał, że ktoś wypełni :-)). Nie załamał się natomiast rząd, który zapowiedział, że w ramach polityki równościowej pokryje wszelkie straty nie tylko frankowiczom, ale i tym, którzy wzięli kredyty w złotych. Honorowo rząd się zachował. Według projektu ustawy, który opisuje dziś "Dziennik Gazeta Prawna", do pomocy będą uprawnieni ci, którzy stracą pracę lub co prawda jeszcze mają pracę, ale słabo płatną (raty kredytu pochłaniają im 60% dochodów) lub też ci, którzy przekonali się, że Polska w ruinie, gdyż odkąd nie mieszkają już u mamusi, lecz na swoim, ich mieszkanie tanieje jeszcze bardziej, niż tanieje ich kredyt. Sytuacja tych ostatnich jest szczególnie dramatyczna, gdyż jak tak dalej pójdzie to będą spłacać raty za mieszkanie, które ma ujemną wartość, a to już naprawdę nie jest śmieszne. Tu nie wystarczy Dudapomoc, potrzebna jest Dużapomoc.

   Jest potrzebna, więc będzie. Pomoc będzie polegać na tym, że przez półtora roku będzie się za tych kredytobiorców spłacać raty. Potem będą tę pomoc oddawali, ale bez procentów i przez tak długi okres, że nawet nie zauważą, jak co miesiąc im znika z konta te 2,5 zł. Powstanie w tym celu fundusz, na który złożą się: a) banki, b) banki oraz c) banki. Jak wiadomo inaczej być nie może, bo państwo rocznie i tak wydaje o 30 mld zł więcej, niż zbiera z podatków. Wszystkie te pieniądze potem jakimś cudem odnajdują się w bankach. Wreszcie będzie więc sprawiedliwie: banki będą przekazywać pieniądze na spłacanie rat do specjalnego rządowego funduszu, a potem z tego funduszu będą sobie te raty pobierać, nie zawracając d... kredytobiorcy. Poważną wadą nowego pomysłu rządu jest fakt, iż żeby otrzymać pomoc, obywatel będzie musiał mieszkać w ciemnej norze (mieszkanie poniżej 100 m2) oraz nie mieć zbyt wiele innych mieszkań. Rząd uznał, że ci, którzy mają dużo mieszkań muszą być już w tak beznadziejnej sytuacji, że im już nic nie pomoże i trzeba ich spisać na straty. Warunek posiadania jednej nory nie będzie dotyczył tylko tych, którzy padli ofiarą najgorszej z plag - mają dużo dzieci. I jest to całkiem zrozumiałe,, bo jak kogoś nie stać nawet na prezerwatywy, to pomoc należy mu się poza kolejnością. 

   Mamy więc kraj, w którym pomoc należy się frankowiczom, ponieważ przyzwyczaili się już do niskich rat oraz złotówkowiczom, ponieważ płacili raty zbyt wysokie. Warunkiem otrzymania pomocy rządowej z nierządu, czyli gwałtu (na bankach), jest wszakże posiadanie mieszkania. Jak powszechnie wiadomo najbardziej potrzebującą pomocy grupą społeczną są bowiem ci, którzy mają jakąś nieruchomość. Ci, którzy nie mają nieruchomości na pomoc nie zasługują. Nawet wtedy jeśli zamiast nieruchomości mają chwilówki i trzech komorników na ogonie. Podobno ponad 2 mln ludzi nie jest w stanie spłacać na czas swoich zobowiązań. Z tego najmarniej 700.000 osób tkwi w regularnej pętli długów, z której mogą nie wydostać się do końca życia. Wreszcie ktoś rzucił im prawdę między oczy - wam tylko wydaje się, że macie problemy. Wy nawet nie zdajecie sobie sprawy jak ciężko jest żyć, pracować i spłacać długi mając nieruchomość. Wy nawet nie wiecie jakie do straszne uczucie mieć w ręku franka .Synku, o tak wygląda franek:

   Cieszę się, że politycy prawidłowo zidentyfikowali najbardziej potrzebujące grupy społeczne i próbują je wyciągać z tarapatów. Muszę się Wam czymś pochwalić. Już od dłuższego czasu zastanawiałem się czy posiadanie nieruchomości nie jest pierwszym krokiem do zbankrutowania. I czy lepiej nie byłoby nieposiadać nieruchomości, niż ją posiadać. Zwierzyłem się Wam z moich rozterek w tym oto krótkim filmiku poniżej. Mam nadzieję, że na posiadaczach nieruchomości pomocowe pogramy polityków się nie skończą. Są jeszcze posiadacze jachtów (ale tylko tych poniżej 100 m2, najdroższych w utrzymaniu) oraz sportowych samochodów (tych, które najwięcej palą). Powodzenia!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (29) Pokaż komentarze do wpisu „Tak dalej być nie może! Uruchomić Narodowy Program Ratowania przed Nieruchomością!”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   wtorek, 11 sierpnia 2015 13:37
 • środa, 31 grudnia 2014
 • środa, 24 grudnia 2014
 • piątek, 12 grudnia 2014
  • Grand Press się subiektywizuje, czyli jak wejść drugi raz do (mniej więcej) tej samej rzeki ;-)

   gpeconomysamcik2Kiedy dziewięć lat temu odbierałem - wspólnie z Bianką Mikołajewską - nagrodę Grand Press za cykl tekstów poświęconych nieprawidłowościom w SKOK-ach, nie sądziłem, że kiedyś ponownie będę miał przyjemność stanąć na miejscu dla zwycięzców tego konkursu. I znów otrzymać jedną z najbardziej prestiżowych nagród dziennikarskich przyznawanych nad Wisłą. W czwartek wieczorem miałem zaszczyt odebrać na uroczystej gali w warszawskiej "Fabryce Trzciny" nagrodę Grand Press Economy "dla dziennikarza wyróżniającego się profesjonalizmem, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych, wysoką jakością publikowanych materiałów". Odebrałem ją z rąk prezesa PKO BP Zbigniewa Jagiełło, który mówił prz tej okazji o naszych wspólnych, dolnośląskich korzeniach ;-)). Strasznie, potwornie i okropnie ;-) się cieszę i dziękuję redakcji miesięcznika "Press", że doceniła moją pracę oraz to, że staram się w miarę zgrabnie łączyć "stare media" (czyli papierową "Gazetę Wyborczą") z nowymi - blogiem, Facebookiem, Twitterem, YouTube - robię to wyłącznie dlatego, żeby być jak najbliżej Was, moich czytelników i odbiorców. Mój szef powiedział kiedyś, że my, dziennikarze, tak naprawdę pracujemy "w usługach dla ludności". Dlatego warto iść za odbiorcami i być tam, gdzie mogą cię potrzebować. Nikt nie wie lepiej, niż dziennikarze "Press", piszący na co dzień o dziennikarzach, ile zdrowia i czasu kosztuje rzetelne wykonywanie tej roboty. Dlatego chylę czoła przed jury. Dziękuję też 31 ekspertom, szefom redakcji ekonomicznych, dziennikarzom branżowym za nominację do tej nagrody. 

   gpeconomysamcik1Takie momenty są dla mnie potwierdzeniem, że droga, którą wybrałem, choć nie należy do najłatwiejszych, jest słuszna. Że można jednocześnie próbować uprawiać poważną publicystykę, zabierać głos w najważniejszych sprawach dotyczących finansów, pisać o trendach i kierunkach rozwoju branży bankowej, próbować być opiniotwórczym dziennikarzem finansowym i... w tym samym czasie kopać bankowców po kostkach, jechać po bandzie opisując w blogu (i w papierze) ich błędy i brudne zagrywki, walczyć w niewyszukany sposób, by zachowywali się fair. Staram się tę robotę wykonywać tak, jak najlepiej potrafię i wiem, że po drodze mam na koncie niemało błędów. Ale to super, że zdaniem fachowców bilans tego mojego "tańcowania na linie" jest dodatni. Pewnie byłoby mi trudniej, gdybym nie miał "ciepłego gniazdka" w redakcji: czyli "góry", przy której mogę swobodnie realizować każdy zwariowany pomysł, jaki mi przyjdzie do łepetyny oraz ekipy koleżanek i kolegów, która odwala czasem "czarną robotę" w redakcji, żebym ja mógł w tym czasie bujać w obłokach. Od 17 lat pracuję w jednej redakcji - nie dlatego, żebym nie miał okazji czegoś w życiu zmienić - po prostu przy pisaniu lubię być wolny jak ptak, a ci goście mi to umożliwiają.

   Ten wieczór, gdy odebrałem Grand Press Economy, kończy kolejny wybitnie udany dla mnie rok. Udany dzięki Wam - czytelnikom i odbiorcom - którzy czytacie mnie w "Wyborczej" i "Pieniądzach Ekstra", w blogu, do którego zagląda ponad 200.000 czytelników miesięcznie, na Facebooku, gdzie śledzi mnie prawie 26.000 fanów oraz na Twitterze (prawie 4000 followersów), YouTube (tam w moim "kinie" siedzi prawie 1000 osób), w Google+, na Instagramie... Poza Grand Pressem w tym roku zdobyłem też nagrodę "Heros Rynku Kapitałowego" przyznawaną przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych oraz byłem jednym z laureatów nagrody im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby. Cieszyłem się też z nominacji do nagrody Związku Banków Polskich (otrzymał ją Wojtek Boczoń z Bankiera.pl) oraz nominacji do studenckiej nagrody MediaTory (w "mojej" kategorii zwyciężyła Ewa Ewart). Na długiej liście nagród, do których się przyczyniliście w poprzednich latach są też: nagroda im. Władysława Grabskiego, przyznawana w konkursie organizowanym przez NBP (2013, a we wcześniejszych latach dwa wyróżnienia w tym konkursie), nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (przyznawana przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, dostałem ją w 2011 r.), Nagroda Specjalna Prezesa UOKiK w konkursie Auxilium et Libertas (2012), Nagroda im Mariana Krzaka w konkursie Związku Banków Polskich (2004), nagroda Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (2007), nagroda "Złote Skrzydła" w konkursie Krajowego Rejestru Długów (2010), III Nagroda w konkursie "Tylko Ryba nie bierze" organizowanym przez Fundację Batorego (2006). Byłem też Dziennikarzem Roku Kongresu Gospodarki Elektronicznej (2011).

   gpeconomysamcik3

   grendpresseconomysamcik4

   grandpress2014all

   A w konkursach organizowanych przez Press poza dwoma nagrodami Grand Press (dziennikarstwo specjalistyczne w 2005 r. i Grend Press Economy) ucieszyła mnie też nominacja do nagrody Grand Press Digital (2013) oraz tytuł najlepszego bloga dziennikarskiego o ekonomii (2014). A także fakt, że w zeszłorocznej edycji konkursu na Dziennikarza Roku zająłem wysokie, siódme miejsce - najwyższe wśród dziennikarzy ekonomicznych. Sami widzicie, że skalpów dzięki Wam zdobyłem sporo. Ale ten najnowszy będzie dla mnie zawsze bardzo cenny - bo Grand Press to konkurs, w którym bardzo rzadko wraca się na szczyt. Gratuluję serdecznie współnominowanym do Grand Press Economy: Pawłowi Blajerowi (TVN 24 Biznes i Świat), Bartkowi Godusławskiemu (PAP Biznes) oraz Rafałowi Wosiowi („Dziennik Gazeta Prawna”). Ogromne gratulacje dla moich kolegów pracujących i piszących dla "Gazety Wyborczej", który też zdobyli nagrody Grand Press. Piotr Andrusieczko został Dziennikarzem Roku, Paweł Wilkowicz ze Sport.pl - wicedziennikarzem roku. Elżbieta Sidi wygrała w kategorii "Publicystyka", Anna Śmigulec - w kategorii "Reportaż", Grzesiek Sroczyński dał czadu najlepszym wywiadem, Darek Kortko i Justyna Watoła byli najlepsi w "Dziennikarstwie Specjalistycznym". A do tego moi koledzy zgarnęli masę nominacji! To naprawdę ogromna przyjemność i zaszczyt pracować w takim towarzystwie. 

   grandpress2014gw

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (10) Pokaż komentarze do wpisu „Grand Press się subiektywizuje, czyli jak wejść drugi raz do (mniej więcej) tej samej rzeki ;-)”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   maciek.samcik
   Czas publikacji:
   piątek, 12 grudnia 2014 02:18

Archiwum

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny